Hlavní obsah

Obraz Joana Miróa se vydražil za rekordních 742 miliónů korun

20. 6. 2012, 8:08 – Londýn

Za rekordní cenu 23,56 miliónu liber (742 miliónů korun) se v úterý večer vydražil v aukční síni Sotheby´s v Londýně obraz Modrá hvězda (Etoile bleu) španělského malíře Joana Miróa. Je to dosud nejvyšší cena zaplacená na aukci za Miróovo dílo.

Foto: Olivia Harris, Reuters

Obraz Joana Miróa Modrá hvězda

Článek

Dosavadní rekord za dílo tohoto katalánského malíře činil 16,8 miliónu liber, které v únoru zaplatil kupec při dražbě v síni Christie´s za olej Paintint-Poem.

Obraz Modrá hvězda z roku 1927 podle expertů svou intenzivní barevností nejen předznamenal jeho pozdější dílo, ale i styl dalších malířů, jako byl Mark Rothko a Yves Klein.

Modrá hvězda byla součástí rozsáhlé aukce 48 děl impresionistického a abstraktního umění. Celkem dražba mírně zaostala za očekáváním, když se 15 položek neprodalo a celková částka za vydražená díla dosáhla 74,9 miliónu liber, tedy na dolní hranici odhadovaných cen.

Trh s uměním je ale jednou z mála oblastí ekonomiky, která i za krize výrazně roste. Mnozí se obávají o hodnotu peněz a investují do umění. Celkově je oblast trhu s luxusním zbožím prudce rostoucí, k čemuž přispívá i rostoucí počet milionářů v rychle se rozvíjejících ekonomikách, jako jsou Čína a Brazílie. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků