Hlavní obsah

Nové knihy: Lehr, Beneš, Třeštík

19. 6. 2020, 7:08
Právo, Jan Šída

Nabídka knih tohoto týdne obsahuje biografii narkomanky Kateřiny B., kterou napsal Michael Třeštík. Mimo to si může čtenář přečíst publikaci zabývající se léčebnými účinky konopí, zatímco další mapuje historii pirátství. Mé cesty do hlubin mozku je zase audiokniha, která je live rozhovorem mezi novinářem Martinem Moravcem a neurochirurgem Vladimírem Benešem.

Foto: Novinky

Nové knihy

Článek

Jan Klíma: Kosmické listy

Hrdinou knihy je teoretický fyzik Aleš Král, který zmožen vědeckou kariérou přichází do redakce měsíčníku Kosmické listy, aby se ucházel o místo vedoucího literární přílohy.

Po dobu jednoho roku pak v časopise zveřejňuje vlastní sci-fi povídky odehrávající se v nepříliš vzdálené budoucnosti roku 2034. Kniha představuje ojedinělé spojení realistického humoristického románu líčícího život redakce Kosmických listů a krátkých sci-fi příběhů, jejichž hrdinové přecházejí i se svými problémy z jedné povídky do druhé a jejichž osudy tak tvoří druhou rovinu knihy.

Dokořán, 288 stran, 298 Kč

Obal knihy

Leoš Landa, Jan Juřica a kolektiv: Léčebné konopí v současné medicínské praxi

Kniha zmiňuje hlavní indikační oblasti, přináší přehled hlavních účinných látek v rostlině konopí, které mají terapeutický potenciál, zabývá se jejich farmakokinetikou a mechanismy účinku.

Zaměřuje se na možné terapeuticky prospěšné účinky kanabinoidů při léčbě nenádorové i nádorové bolesti, spastických stavů a zvracení. Jedna z kapitol je zaměřena na právní aspekty používání konopí pro léčebné účely a jejich stručný vývoj. Na závěr jsou v textu uvedeny možnosti použití konopí a kanabinoidů ve veterinární medicíně.

Grada, 144 stran, 299 Kč

Obal knihy

Peter Lehr: Historie pirátství

Nová historie pirátství, od Vikingů po somálské nájezdníky. Počátky sahají k době, kdy lidé poprvé začali využívat lodě. V současnosti je pirátství omezeno jen na některé lokality. Jsou popsány způsoby přepadávání lodí, přístavů nebo vesnic a měst na pobřeží. A jak se postupem času tyto strategie vyvíjely s příchodem nových technologií, politických spojenectví apod.

Vyvracejí se romantické představy o pirátech, které byly vytvořeny mnoha příběhy a hollywoodskými filmy. Nechybí ani portréty nejslavnějších pirátů. Pro přehlednost je kniha doplněna mapkami a kresbami lodí.

Universum, 360 stran, 359 Kč

Obal knihy

Kristýna Sněgoňová: Město v oblacích

Svět je v troskách. Když se hroutil, postavili lidé město na obrovských pilířích, chráněné před vším zmarem tam dole. Ale to bylo dávno. Tak dávno, že už si to nikdo nepamatuje. A kdo o tom něco tuší, je v nebezpečí, mohla by po něm totiž jít císařská tajná služba, Polit, protože svět mimo město přece neexistuje. Alespoň ne pro ty, kdo nejsou vyvolení.

Jenže stará tajemství se ráda nečekaně vynořují, a když se ve městě začnou záhadným způsobem ztrácet děti, nejlepší vyšetřovatel Politu pochopí, že věci mohou být jinak, než mu celý život tvrdili.

Epocha, 552 stran, 399 Kč

Obal knihy

Dalibor Vácha: Šedá

Sedmnáctiletá Jenovéfa se ocitá v divokém víru událostí, které změní ji i celý svět. Lidé nadaní paranormálními schopnostmi čerpají své síly ze záhadné šedé a stávají se lovnou zvěří pro organizaci, která chce překonat blížící se konec civilizace.

Československo stále existuje i v druhé polovině devadesátých let 20. století, umírajícím Sovětským svazem otřásá občanská válka, do práce se pouští bývalí, stárnoucí agenti StB, elitní zabijáci v důchodu přestávají okopávat své zahrádky a začíná akční jízda, která nemůže skončit ničím jiným než třeskutým finále, v němž půjde o životy i duše všech zúčastněných. A šedá stále prosakuje do našeho světa.

Epocha, 464 stran, 349 Kč

Obal knihy

  Michael Třeštík: Katka

Jaký je vlastně život Kateřiny B., která se v roce 2009 objevila v unikátním časosběrném dokumentu Heleny Třeštíkové? Režisérka Katku sledovala čtrnáct let v sestupné spirále drog, krádeží, prostituce a fyzického i psychického chátrání, kterou jen občas přerušila naděje a odhodlání s drogami skoncovat.

Dnes je jí 43 let, o její dcerku se stará babička a Katčin věčný boj závislosti s upřímnou touhou po záchraně stále pokračuje. Sérii unikátních rozhovorů připravil Michael Třeštík a fotkami ji doprovodil jeho syn Tomáš. Katka v biografii, na níž spolupracovala, líčí své dětství, těhotenství, cestu ke drogám i touhu po životě bez nich, která ji stále neopouští.

Motto, 176 stran, 299 Kč

Obal knihy

Linda Needham: Vdej se ještě dnes

Trochu lehkomyslný, ale i duchaplně perlivý příběh odvěkého souboje ženy a muže. Elizabeth Dunawayová věří, že v okamžiku, kdy se samostatně uvažující žena provdá, celý její život začne kontrolovat manžel. Proto je rozhodnuta, že k oltáři nikdy nepůjde.

Ale když se v důsledku nešťastného incidentu dostane do vězení, nemá jinou možnost než přijmout nabídku k sňatku nesnesitelného, i když pohledného Rosse Carringtona, hraběte z Blakestonu. Ross pracuje pro vládu jako špion a je často nucen řešit skandály, které nevyvolal.

Oldag, 312 stran, 279 Kč

Obal knihy

Vladimír Beneš: Mé cesty do hlubin mozku

Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga Vladimíra Beneše ve formě audioknižního rozhovoru. S věhlasným odborníkem rozmlouval zkušený novinář a spisovatel Martin Moravec.

Dialog pojednává o životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Poutavé vyprávění načetl herec Jiří Langmajer. V nahrávce uslyšíte také přímo MUDr. Vladimíra Beneše, který osobně namluvil úvodní pojednání o mozku, a novináře Martina Moravce, který kladl otázky.

Témbr, 8 hodin 43 minut, 349 Kč

Obal audioknihy

Enid Blytonová: Správná pětka na útěku

Audiokniha obsahuje třetí příběh kultovní dobrodružné série pro děti​ a mládež. Georgina, jíž nikdo neřekne jinak než George, strávila třetinu prázdnin doma na Kirrinu jen se svým psem Timem. Zbytek Správné pětky, její bratranci a sestřenice Julián, Dick a Anna, odjeli na dovolenou s rodiči.

Jak radostné bylo jejich shledání, když se po dlouhých týdnech vítali na nádraží, když chtěli utéct na ostrov. Text čte herečka a moderátorka Michaela Maurerová.

OneHotBook, 5 hodin 28 minut, 249 Kč

Obal audioknihy

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků