Hlavní obsah

Národní galerie v Anežském klášteře nabídne koncert k Medkově výstavě

27. 9. 2020, 6:58 – Praha
Novinky, Alex Švamberk

Národní galerie nabídne v Anežském klášteře dvě výjimečné hudební akce. Pondělní večer bude patřit programu Obraz a hudba, Medek a Mařatka, kde zazní skladby klavíristy Kryštofa Mařatky inspirované obrazy Mikuláše Medka. Ve středu pak v sále zazní v premiéře tři díla od pedagogů HAMU zaměřená na působení hudby v prostoru.

Foto: Národní galerie

Koncertní siň v Anežském klášteře

Článek

Kryštofa Mařatku inspirovaly především Medkovy oltářní obrazy, které jsou vystavené v klášteře. Zazní proto klavírní improvizace na obraz Velký akt i Mařatkova báseň M-M (m-m). Doplní je Mařatkovy dvě sonáty pro sólové housle v podání francouzské houslistky Alexandry Soummové a sonáta pro housle a klavír Leoše Janáčka.

Koncert, jenž začíná v 18 hodin, doprovází retrospektivu díla Mikuláše Medka Nahý v trní, která se koná ve Valdštejnské jízdárně. V Anežském klášteře jsou poprvé vystavena Medkova díla pro kostely v Jedovnicích, Kotvrdovicích a Senetářově. Medek od expresionismu a kubismu rychle přešel k surrealismu, spojen byl se spořilovskými surrealisty, a k informelu, protože byl v kontaktu s Vladimírem Boudníkem.

Mikuláš Medek: 14 zastavení křížové cesty

Ve středu se pak v Anežském klášteře uskuteční koncert Prostor v prostoru, kde budou uvedeny v premiéře tři ambisonické skladby pedagogů HAMU Slavomíra Hořínky, Michala Rataje a Jana Trojana, které vznikly v rámci výzkumného projektu zabývajícího se prostorovými aspekty zvuku a hudební kompozice.

Hrát je budou cellista Tomáš Jamník, akordeonista Roman Zabelov, který se chopí bajanu, trombonista Jan Jirucha a zpěvák Jiří Hodina, který před lety působil v Čechomoru. Sami autoři pak budou mít na starosti elektroniku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků