Hlavní obsah

Multimediální výstava představí Ferlinghettiho Praze

13. 2. 2007, 17:44

Výstava, pořádaná Galerií hlavního města Prahy v domě U Zlatého prstenu, představuje desítky maleb a kreseb amerického básníka a výtvarníka Lawrence Ferlinghettiho.

Článek

Lawrence Ferlinghetti je veřejnosti znám především jako básník spjatý s érou beatniků. Teprve v roce 1980 objevila jeho výtvarné počiny kurátorka Rita Bottomsová a uspořádala mu první výstavu.

Pražská výstava chce představit přes osmdesát maleb a kreseb na papíře i několik rozměrných maleb na volném plátně, pocházejících z období od roku 1979 až po současnost. 

"Jde o díla téměř výhradně figurativního zaměření, která však nepřestávají nově reagovat na aktuální podněty, ať již jde o ekologická (Zánik přírody) nebo politická témata (Policia Oaxaca). Výstava si klade za cíl představit Ferlinghettiho jakožto komplexní osobnost, se zvýšenou pozorností zaměřenou na jeho méně známé dílo malířské," uvedla Alice Lenská z Galerie hlavního města Prahy.

Paralelnost Ferlinghettiho tvorby bude znázorněna textově-obrazovou mozaikou, která je doplněna biografickou expozicí, a malou expozicí zaměřenou na umělcovu návštěvu v Praze v roce 1998, zahrnující také jeho pražskou výtvarnou i literární tvorbu.

Multimediální výstava navíc nabídne audiovizuální ukázky, které ukážou i Ferlinghettiho všední život.

Reklama

Výběr článků