Článek
Díky technologiím se návštěvníci ponoří do unikátního zážitku prostřednictvím interaktivních prvků, gamifikace (práce hrou) a multimediálních projekcí. Budou se moci doslova proměnit třeba v badatele, který zkoumá složení minerálních pramenů.
Stavební práce, které předcházely nadcházejícím úpravám expozice a její modernizaci, jsou již z většiny dokončeny.
„V rámci rekonstrukce muzea jsme úspěšně dokončili zpevnění stropu,“ prozradil první mariánskolázeňský místostarosta Samuel Zábolotnij (ANO) s tím, že přemístěna byla také výtahová šachta a vybudován výtah nový.
„Nyní město obdrželo projektovou dokumentaci na novou expozici architekta Jana Albrechta a scénografky Renaty Slámkové, kteří na základě požadavků města a muzea představili skvělý návrh nové expozice,“ pokračoval zástupce starosty.
„Aktuálně zahajujeme veřejnou zakázku na realizaci expozice a úpravy vstupních prostor, abychom návštěvníkům nabídli příjemné a moderní prostředí již od samotného vstupu,“ dodal Zabolotnij.

Chybět nebude ani pohled do doby založení lázeňství v Mariánských Lázních.
Projekt nové expozice muzea vychází z podkladů, které vypracovala kurátorka muzea Marie Plešáková. Hlavním tématem je historie lázeňství na pozadí vývoje Mariánských Lázní.
„Návštěvníka expozice poutavě přenese od počátků lázní, kdy byly zdejší prameny ještě neznámé a obklopené hlubokými lesy, až po současnost památky UNESCO,“ popsal ředitel muzea Jaromír Bartoš.
„Nezapomíná se ani na komunikaci exponátů s návštěvníkem, a to od mechanické interakce až po moderní technologie spouštěné unikátními kódy, umožňující individuální přístup a vyhodnocení herního kvízu, který bude součástí prohlídky,“ doplnil.
Podle architekta Jana Albrechta, který je autorem projektu, expozice návštěvníkům ukáže lázeňství jako životní styl. Tedy propojení péče o zdraví, společenského života a kulturního dědictví.
„Obsah je rozdělen do dvou tematických okruhů. První se věnuje přírodnímu a historickému kontextu čerpání pramenů a jejich léčebnému využití,“ prozradil architekt. „Návštěvníci se prostřednictvím autentických exponátů i interaktivních prvků dozvědí, jak se prameny získávají, jaké mají složení a jak fungují v balneoterapii,“ dodal.

V expozici nebudou chybět lázeňské pohárky ani další předměty patřící neodmyslitelně k Mariánským Lázním.
Prostorově i vizuálně čerpá podle něj návrh expozice z elegance lázeňských pavilonů a lázeňských provozů. „První část expozice volně evokuje atmosféru kolonád a parkových altánů především v tvarování prostoru pomocí oblouků a jemného světla,“ konstatoval s tím, že druhá část je věnována kultuře lázeňství.
Upozorní přitom na tradici odpočinku, společenských rituálů i života v lázeňských domech. Představena bude také celá plejáda lékařů i lékárníků, kteří se podíleli na vzestupu balneologie.
„Lázeňské pohárky budou prezentovány nejen jako originály, ale i holograficky. Monumentální panoramatický obraz města z počátku 20. století by měl být oživený projekcí znázorňující vývoj města i dopravu návštěvníků do lázní. Hosté budou mít příležitost nahlédnout do historických lázeňských kabin z počátků lázní, jejich zlatého věku i z doby 80. let minulého století,“ popsal ředitel muzea.
Těšit se mohou návštěvníci i na nové exponáty. „Zde bych chtěl zatím prozradit jen osobní předměty zakladatele Mariánských Lázní, opata K. K. Reitenbergera, kdy jeho osobní plášť, který nebyl nikdy vystaven, necháváme pro účely vystavování restaurovat,“ upřesnil Bartoš.

Část expozice vrátí návštěvníky muzea do dob lázeňských pobytů ROH.
Důležitou součástí budou interaktivní prvky. „Moderní expozice se bez interaktivní vrstvy neobejde. Slouží jako doplněk, který návštěvníky vtahuje hlouběji do obsahu,“ uvedl Albrecht.
„Expozice nabídne jak běžné multimediální prvky v podobě videí a projekcí, tak netradiční interakce kombinující například fyzický pohyb se světelnou instalací,“ dodal architekt.
Neobvyklou roli oproti jiným expozicím bude hrát takzvaná gamifikace expozice. „Návštěvníci se mohou stát lázeňskými badateli a mohou plnit tematické úkoly,“ vysvětloval Albrecht s tím, že návštěvníci budou moci kupříkladu hledat složení minerálních vod, rekonstruovat staré prameny nebo zažívat role lázeňských hostů v různých obdobích.