Článek
Jeho série o komisaři Gunnaru Barbarottim a jeho kolegyni Evě Backmanové pokračuje čtvrtou částí Osamělí, která nedávno získala i svou audioknižní podobu v elegantním podání herce Martina Zahálky.
Bezmála dvacetihodinový příběh je rozkročen do delšího časového období a začíná v roce 1969 v univerzitním městě Uppsale. Mimochodem v místě, které Nesser důvěrně zná, neboť tam sám vystudoval a posléze působil jako učitel.
V románu se v roce 1969 v Uppsale seznámí a spřátelí šestice studentů, přesněji řečeno tři páry. V mladickém nadšení si společně koupí autobus a vydají se na cestu napříč komunistickou střední Evropou, která se nakonec promění v brutální noční můru a natrvalo poznamená jejich životy.
Vlastní detektivní případ se ovšem týká dvou záhadných úmrtí na dně rokle, kde v roce 1975 zahyne jedna z dívek a o pětatřicet let později její tehdejší partner. V průběhu vyšetřování navíc komisař Barbarotti zjistí, že se jistým způsobem případ týká i jeho osobně, a to prostřednictvím manželky.
Příběh tak nabírá na vrstevnatosti a poskytuje tak autorovi možnost důkladně si pohrát s psychologií a charaktery jednotlivých postav. Tím ovšem na druhou stranu nijak netrpí napětí a dramatický tah celé audioknihy. Ta přináší i řadu překvapivých zvratů, nejvýraznější pochopitelně v jejím finále, v rozuzlení.
Na rozdíl od běžné severské krimi se Osamělí obejdou bez přílišné brutality i násilí a napětí vzniká spíše v temné a leckdy podivné psychologii postav, ve způsobu, jakým se staví k traumatu z mládí, k otřesnému zážitku z východní Evropy.