Hlavní obsah

Knihou roku je Žižkův životopis

31. 8. 2020, 21:43 – Praha

Knihou roku a hlavním vítězem výročních knižních cen Magnesia Litera se dnes stala životopisná publikace o Janu Žižkovi od historika Petra Čorneje. Titul Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka zvítězil i v kategorii Litera za naučnou literaturu.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Dílo spisovatele Petra Čorneje (na snímku) s názvem Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka bylo vyhlášeno Knihou roku

Článek

Literu za prózu získal Jiří Kratochvil za román Liška v dámu. Ceny, které chtějí popularizovat kvalitní literaturu, se v pondělí předávaly v náhradním termínu na Nové scéně Národního divadla.

Jiří Kratochvil byl doposud největším "smolařem" Magnesie Litery se třemi nominacemi a žádným vítězstvím. Teprve čtvrtá nominace se proměnila v cenu. Litera za prózu má jako nejsledovanější kategorie šest nominací, ostatní po třech.

Jiří Kratochvil, jeden z nejpřekládanějších českých autorů, se ve své tvorbě odklání od realistické literární tradice. Román Liška v dámu se odehrává v 50. letech 20. století a má dvě dějové linie. Jedna vypráví příběh dělníka Pavla, který je jako perspektivní estébák vybrán, aby odešel na Západ a provedl diverzní akci ve Svobodné Evropě.

Fantaskní linií je příběh mladé lištičky, již mají vědci v totalitní zemi přetvořit v ženu. Tu pak režim vyšle na Západ, aby zavraždila Winstona Churchilla. Hrdinové se ale ve svobodném světě setkají, jejich příběhy se spojí a život se ukáže být mocnější než záměry mocných. "Román Liška v dámu je poctou imaginaci, literatuře jako hře slov a obrazů, ale zároveň nabízí i silný příběh o propojování a zároveň neslučitelnosti různých světů," uvedli o knize porotci.

Šest století od bitvy na Vítkově. Pokus o portrét neporaženého Jana Žižky

Historie

Kniha Petra Čorneje o 850 stranách vyšla loni k 600. výročí začátku husitské revoluce. Autor uvedl, že navazuje na dílo historika Josefa Pekaře, jehož výsledky díky novým badatelským poznatkům rozšiřuje. Čornej se specializuje na dějiny pozdního středověku, zvláště husitství.

Podle poroty v této knize čtenářům názorně ukazuje obtížnost práce historika, který se často musí vyrovnat s nedostatkem písemných pramenů. Přiznává, že na některé otázky historik nemůže nabídnout jednoznačné odpovědi, a proto předkládá několik možných cest, jimiž se osudy husitského válečníka mohly ubírat.

Jedinečný je podle porotců autorův vhled do středověkého myšlení i analýza proměny struktury pozdně středověké společnosti či detailní průzkum mocenských vztahů.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Básník Ewald Murrer (vlastním jménem Michal Wernisch) dostal cenu Litera v kategorii poezie za sbírku s názvem Noční četba

Literu za poezii dostal Ewald Murrer za sbírku Noční četba. Ewald Murrer je pseudonym básníka, prozaika, žurnalisty a výtvarníka Michala Wernische, syna básníka a překladatele Ivana Wernische. Ten dostal Literu za poezii před rokem.

V kategorii knih pro děti a mládež dnes zvítězilo dílo Davida Böhma A jako Antarktida, Literu za nakladatelský čin dostal Práh za Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

Kniha roku
Petr ČornejJan Žižka: Život a doba husitského válečníka (Paseka)
Litera za prózu
Jiří KratochvilLiška v dámu (Druhé město)
Moleskine Litera za poezii
Ewald MurrerNoční četba (Aula)
Litera za knihu pro děti a mládež
David BöhmA jako Antarktida (Labyrint)
Litera za naučnou literaturu
Petr ČornejJan Žižka: Život a doba husitského válečníka (Paseka)
Litera za nakladatelský čin
J. A. KomenskýLabyrint světa a ráj srdce (Práh)
Litera za překladovou knihu
Edward St AubynPatrick Melrose I (Přeložil Ladislav Nagy, Argo)
Litera za publicistiku
Aleš PalánJako v nebi, jenže jinak (Prostor)
DILIA Litera za debut roku
Vratislav KadlecHranice lesa (Argo)
Magnesia Blog roku
Jiří ŠvihálekPacholek.com
Kosmas Cena čtenářů
Filip RožekGump: Pes, který naučil lidi žít (Kontrast)frk

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Výběr článků