Článek
Po návratu České filharmonie z turné po metropolích Německa a Beneluxu se v Rudolfinu opět postavil do jejího čela šéfdirigent Semjon Byčkov. Koncert otevřel miniaturou Métaboles francouzského skladatele Henriho Dutilleuxe.
Pět vět bez pauzy nabídlo hudební motivy, jejichž zvukově silné sdělení mění v různých nástrojových skupinách svůj obsah, aby v závěru vyvrcholilo mohutnou codou. Byčkov zde osvědčil svůj smysl pro přesný rytmus a práci s detaily díla.
Dessnerova symfonická báseň Trembling Earth (Chvějící se země) nabídla sugestivní vnitřní vizi proměn krajiny i lidského života v ní. Bosá ruská violoncellistka Anastasia Kobekina hlasem svého nástroje, plným vášně, smyslnosti, spontaneity a pozitivní síly, ještě povýšila umělcovo vyznání uhrančivou virtuozitou, spádovým rytmem i láskyplným zpěvem.
Do posluchačova vědomí je vtiskla jako nebývale živý, barevně působivý obraz. Filharmonie byla s naprostou koncentrací a precizní technikou propojena se sólistkou Dessnerovy imprese.
Následné Stravinského Svěcení jara pak orchestr naplnil agresivními, nepravidelnými rytmy, mohutnými zvukovými vlnami a nebývalými proměnami motivů. Pod transparentním gestem Semjona Byčkova zaznělo Svěcení jara s architektonicky přesvědčivou syrovostí.

Anastasia Kobekina s entuziasmem zahrála Dessnerovu Chvějící se zemi.
| Česká filharmonie a Anastasia Kobekina |
|---|
| 8. května, Rudolfinum, Praha |
| Hodnocení: 90 % |


