Hlavní obsah

Kapela Civilní obrana odehraje Šesterák. Před lety ji při něm vykradli

2:56
2:56

Poslechněte si tento článek

V hudební mluvě znamená šesterák to, že se v jeden den sejde jedné kapele šest koncertů. To štěstí má čáslavská punkrocková Civilní obrana. Její Šesterák, což je i název celého dobrodružství, se v pátek 4. července odehraje v šesti nádražích v republice. Od Brna, kde ráno v 9.15 hodin začne, po Prahu, kde na hlavním nádraží v 18.50 hodin skončí.

Foto: archiv kapely

Civilní obrana - zleva Pavel Neumann (bicí), Marek Calík (zpěv, kytara), Pepča Semerád (baskytara) a Miloslav Procházka (kytara)

Článek

V Brně, Žďáru nad Sázavou, Havlíčkově Brodě, Čáslavi a Kolíně zahraje kapela vždy na prvním nástupišti. Její set bude buskingový, tedy ve formě nazvučených akustických nástrojů a zpěvů, a potrvá asi čtyřicet minut.

V Praze bude hrát v nádražní hale, protože tam je na nástupištích těsno.

„Je to náš třetí Šesterák. Poprvé jsme hráli na náměstích a v parcích. V noci jsme autem přijeli do Prahy, kde jsme začínali, šli jsme se vyspat a ráno jsme zjistili, že naše dodávka je vykradená. Nechtěli jsme akci rušit, takže jsme tu informaci dali na internet a ozvala se nám spousta kámošů z jiných kapel, že nám aparaturu a nástroje půjčí. Ze Šesteráku byl ale Troják,“ říká zpěvák a kytarista Marek Calík.

„Ukradli nám všechno kromě cajonu. Asi nevěděli, co to je. Já ale po zloději pátral. Šel jsem na to přes klientelu pražských hospod, pokecal jsem s pár lidmi z podsvětí a ti mi řekli, na koho se obrátit. Nakonec jsem ho našel, jenže policisté mi sdělili, že můžou zasáhnout jen tehdy, když zloděje vypátrají sami. Takže se nám nevrátilo nic. Nevyplácí se být chytřejší než policie,“ usmál se trochu zatrpkle Calík.

Podruhé hráli na nádražích, takže scénář z minulosti nehrozil. Od Českých drah dostali pro své fanoušky zlevněné jízdenky na celý den a absolvovali stejnou trasu, jaká na ně čeká v pátek. To bylo před dvěma lety.

Foto: archiv kapely

Atmosféra při Šesteráku

„Máme skvělý vztah s fanoušky. Před i po koncertech s nimi kecáme, pijeme, bavíme se. Na Šesteráku s námi ve vlaku i na nástupištích budou někteří celý den. A jiní přijdou na zastávky. To oni nás k téhle sérii dovedli. Chtěli, abychom udělali akci, na které by s námi mohli být celý den,“ vysvětlil Calík.

Většina písniček kapely, která příští rok oslaví dvacet let, je o zábavě, žádná hloubka.

„Teď mě ale baví psát hlubší příběhy. Dělal jsem to někdy v pětadvaceti a teď, v sedmatřiceti, to dělám zase. Na novou desku píšu mimo jiné text o tom, jak nás na sociálních sítích fascinuje, že je někdo úspěšný, a přestože se nám tolik nedaří, tváříme se, že jsme v pohodě. Bojíme se přiznat, že nám něco nevyšlo, že jsme něco prohráli,“ přibližuje zpěvák.

Název Civilní obrana vznikl v době, kdy kapela nějaký potřebovala. Zkoušela ve skladu Civilní obrany a kamarád jim řekl, že jeden jeho známý otevírá v Kolíně klub a vzal by je na koncert. Když se zeptal na název, Calík si všiml nápisu na dveřích a prostě ho přečetl. Za týden měli první koncert.

„Název jsme chtěli několikrát změnit. V prvních deseti letech nás totiž nebrali na běžné koncerty, protože jim připadal příliš punkový. Pořadatelé punkových koncertů z něho zase byli nadšení, ale když si poslechli písničky, nebyly pro ně dost punkové. Časem jsme to ale překonali a název nám zůstal,“ uzavřel Calík.

Související témata:
Civilní obrana

Výběr článků

Načítám