Článek
Slavnostní zahájení přehlídky proběhlo v neděli 11. května na jednom z basilejských náměstí. Zúčastnili se ho zástupci osmatřiceti zemí včetně Černé Hory, která se vrací po dvouleté pauze.
Účast naopak pro letošek zrušilo Moldavsko, přičemž důvody jsou špatná finanční situace tamní veřejnoprávní televize i nízká úroveň písní, které se o účast ucházely. Ředitel stanice Moldova1 Corneliu Durnescu oznámil, že se poradil s domácími experty na Eurovizi a všichni se shodli na tom, že kvalita chybí. Do Basileje na to konto nikoho neposlali.
Jedním z nejkontroverznějších příspěvků v soutěži Eurovision Song Contest je podle BBC skladba Espresso Macchiato od estonského zpěváka Tommyho Cashe. Zesměšňuje prý italské stereotypy a objevily se i výzvy k jejímu zákazu. Mnozí Italové totiž soudí, že si Cash svým komickým operním zpěvem a nedobrým přízvukem dělá z jejich země legraci.
„Jeden člověk mi řekl, že polovina fanoušků mě miluje a druhá mě nemůže snést, protože si myslí, že s Eurovizí zacházím jako s nějakým velkým vtipem,“ řekl k celé věci Tommy Cash.
Potíže v Itálii
Samotnou Itálii měl původně reprezentovat třiadvacetiletý rapper Olly. S písní Balorda Nostalgia vyhrál v únoru festival v San Remu, což mu k tomu otevřelo cestu. Při vyhlášení výsledků ale publikum pískalo, protože favorizovalo především zpěvačku Giorgii a zpěváka Achilla Laura. Když Giorgia přebírala jedno z vedlejších ocenění, mnozí lidé tleskali a skandovali: „Vyhrála, vyhrála.“
Olly se nakonec po týdnu zvažování rozhodl Itálii nereprezentovat. „Dělám to, co cítím a co mi říká srdce. Vím, že se vědomě vzdávám obrovské příležitosti, která se už možná nenaskytne,“ řekl smutně. Jeho místo zaujal extravagantní umělec Lucio Corsi, který v San Remu skončil druhý.

Itálii nakonec reprezentuje zpěvák a skladatel Lucio Corsi.
Národní kolo v Černé Hoře vyhrála skupina NeonoeN. Brzy však vyšlo najevo, že její píseň Clickbajt byla veřejně představena již v červnu 2023. Pravidla Eurovize přitom stanoví, že přihlášené skladby nesmí být uvedeny před 1. zářím roku předcházejícího soutěži. Pro Eurovizi 2025 platil tedy termín 1. září 2024.
Členové skupiny NeonoeN mohli o svou účast zkusit zabojovat diplomatickou cestou, avšak rozhodli se to neudělat. „Nechceme být součástí žádných nehudebních příběhů a tímto způsobem propagovat vlastní tvorbu. Eurovize pro nás nikdy nebyla cílem,“ podotkli. Zemi reprezentuje Nina Žižićová.
Zástupce Slovinska Klemen, celým jménem Klemen Slakonja, pobavil svět klipem, v němž se vtělil do eurovizních vítězů posledních let. Bylo to zábavné, jenže mezi úspěšnými byl i Dave Benton, první černoch, který soutěž v roce 2001 coby reprezentant Estonska vyhrál.
Slakonja si v jeho případě pro natočení klipu začernil obličej, což se některým lidem s poukazem na to, že zesměšňuje lidi černé pleti, nelíbilo. Aby byl klid, Slovinec kritizovanou část z klipu odstranil a omluvil se těm, které případně svým výstupem se začerněným obličejem zranil.
Celá věc však měla ještě dohru. Klemen se posléze v Tallinu s Bentonem sešel a natočil s ním klip ke své soutěžní písničce How Much Time Do We Have Left.
Loni čelila zástupkyně Izraele Edel Golanová pískotu diváků přímo v hale i protestům proti její účasti v soutěži kvůli válce, kterou vedla armáda Izraele v Pásmu Gazy v reakci na teroristický útok palestinského teroristického hnutí Hamás na jihu Izraele.
O účasti země se diskutuje i letos. Izrael nicméně bude reprezentovat žena, která v říjnu 2023 přežila zmíněný masakr Hamásu na festivalu Supernova.

Juval Raphaelová je už také v Basileji.
Čtyřiadvacetiletá Juval Raphaelová si účast vyzpívala v národní reality show HaKokhav HaBa baladickou verzí písně Dancing Queen od švédské skupiny ABBA. Věnovala ji „všem andělům, kteří byli na festivalu zavražděni“. V Basileji bude soutěžit se skladbou New Day Will Rise.