Článek
V desítce postupujících ze druhého semifinále jsou zástupci Litvy, Izraele, Arménie, Dánska, Rakouska, Lucemburska, Finska, Lotyšska, Malty a Řecka.
Z prvního semifinále, které se v Basileji odehrálo v úterý, postoupili soutěžící z Norska, Albánie, Švédska, Islandu, Nizozemska, Polska, San Marina, Estonska, Portugalska a Ukrajiny.

JJ, který reprezentuje Rakousko, patří podle sázkových expertů mezi tři největší favority soutěže.
Finále letošní Eurovize se odehraje v sobotu 17. května a k dvacítce postupujících semifinalistů se ještě přidají zástupci Velké Británie, Španělska, Francie, Německa, Itálie a domácího Švýcarska.
Adonxs vyhrál sedmou řadu Česko Slovenské SuperStar. V roce 2022 získal ocenění Zpěvák roku a Hudební objev rozhlasové stanice Evropa 2, byl zařazen na seznam Forbes 30 pod 30 a vydal debutové album Age of Adonxs.
Měnily se názvy písně i oblečení
V souvislosti s druhým semifinále Eurovize nebyla nouze o pozoruhodné okamžiky, jakkoli se zčásti odehrály před samotnou soutěží.
Zástupkyně Malty Miriana Conteová musela změnit název své písně. Původní Kant zní totiž podobně jako druhé slovo z anglického slovního spojení serving cunt, což je neuctivé označení osoby v kultuře queer.
Moderátor Scott Mills z BBC Radio 2 v únoru uvedl, že stanice píseň s takovým názvem vysílat rozhodně nebude. Conteová v reakci sdělila, že Evropská vysílací unie (EBU) píseň přijala tak, jak je, její text se nezmění a bude jen lehce přepracován.
V březnu uvedla maltská vysílací společnost PBS, že EBU zakázala používání termínu Kant na pódiu a požaduje změnu textu. Název písně byl tedy pro soutěž změněn na Serving, přičemž nová verze textu vynechává slovo kant a nahrazuje ho výkřikem aahh.

Miriana Conteová z Malty musela změnit název své písně.
Finka Erika Vikmanová zpívala částečně ve finštině, ačkoli má její skladba německý název Ich Komme. Především ale byla nucena změnit soutěžní oblečení, protože to, s nímž se prezentovala hned po příjezdu do Basileje, organizátoři označili za příliš provokativní.
U mužů nikomu nic takového nevadilo, takže zpěváci reprezentující Austrálii a Arménii mohli být na pódiu polonazí.
S jistou nevolí ze strany některých fanoušků se musela vyrovnat třiadvacetiletá Mariam Shengeliová z Gruzie, která nedávno podpořila zásahy vlády své země proti občanským právům. To, že zpívala písničku s názvem Freedom, tedy Svoboda, je jistou ironií.