Článek
Film přivádí na plátno dva mladíky a dvě dívky. Chodí spolu, plánují svatby a na jednom bujarém večírku sepíší na ubrousek předmanželskou smlouvu, podle níž ten, kdo by zavinil rozpad manželství, přijde o všechno ve prospěch druhého.
Vzápětí se přesouváme o řadu let dopředu, kdy je Čenda (Martin Pechlát), jeden ze zmíněné čtveřice, vědcem a archeologem. A taky trochu mimoněm, jenž vykazuje známky poruchy nejen autistického spektra. Jeho žena Alena (Petra Polnišová) je naopak dáma s ezoterickým cítěním a rázným přístupem, jež ve svém krámku prodává příslušné předměty.
Druhou dvojici tvoří gynekolog Richard (Tomáš Maštalír) a michelinskou hvězdou ozdobená kuchařka Nina (Petra Hřebíčková), která se právě chystá otevřít vlastní luxusní restauraci.

Druzí dva však setrvávají v manželství právě jen díky oné smlouvě, protože si ji nechali ověřit u notáře, což se spřátelená dvojice dozvídá až v den oné velké otvíračky. A hned je tu nápad: Čenda svede na slavnosti Ninu, Richard je načapá, tudíž ožebračená bude Nina. Když se Nina o triku dozví, rozhodne se „dostat“ Richarda navlas stejným způsobem.
Všechny čtyři hlavní postavy se tedy chovají jako naprostí idioti, navíc chce jeden druhého podvodem zničit a jejich nejlepší kamarádi jim v tom ochotně pomáhají. Tahle (ne)morálka by sice v komedii nemusela přijít na přetřes, jenže to by filmu nesměla tak zoufale chybět nadsázka, vtip a humor.

Martin Pechlát kontroluje, jakou kost Petra Polnišová peče
Ne že by se o něj tvůrci nesnažili. Čenda je sice dokonale nechápavý, ale když mu studentka nabídne sex za zkoušku, vzpomene si na více než půlstoletí starý vtip: zkouška nepřipadá v úvahu, když si děvče myslí, že mayskou kulturu vymyslel Karel May. Ano, smáli jsme se tomu. V šesté třídě. Richard pro změnu „žertuje“ humorem svojí profese: „Vaše vaječníky už znám, teď poznám i vaši tvorbu.“
Také ostatní pokusy o humor staví na starých anekdotách a tvůrci se nestyděli ani za to, když jedné postavě vložili do úst větu: „Řeknu ti vtip.“ Pak ho opravdu celý řekne a tím scéna končí. Zlatý Kameňák, tam se anekdoty alespoň hrály!
V Když se zhasne se několik těch „vousatých“ odvypráví a jinak jde de facto o docela vážné drama, v němž se řeší i traumata, což je vražedná kombinace. A když se to největší tajemství odhalí, konečně divákovi vyrazí dech, protože jeho hloupost hvězd se dotýká.
Andy Fehu má zkrátka asi blíž ke svým oblíbeným hororům, i když v krátkém formátu seriálů Autobazar Monte Carlo nebo Pěstírna se mu dařilo velmi dobře. Řemeslné schopnosti občas problesknou i nynějším filmem.
Hezky natočená je automobilová jízda Petry Polnišové nebo etuda Simony Lewandowské a Lucie Vondráčkové v roli gastrokritičky. Film je však od základu tak darebný, že to není mnoho platné, stejně jako nepomohlo obsazení dobrých herců.
Film vstupuje do kin ve čtvrtek.
| Když se zhasne |
|---|
| Česko / Slovensko 2026, 96 min., Režie: Andy Fehu, hrají: Petra Hřebíčková, Tomáš Maštalír, Martin Pechlát, Petra Polnišová a další |
| Hodnocení: 25 % |




