Hlavní obsah

Mezi urážlivé filmy už řadí i Forresta Gumpa a Indianu Jonese

18. 6. 2020, 15:10
Novinky, Stanislav Dvořák

Seznam „problematických filmů“ se v Americe stále rozšiřuje. Nyní americký server Variety takto označkoval i Forresta Gumpa a dobrodružný snímek Indiana Jones a chrám zkázy, i když připouští, že mají jisté umělecké kvality.

Foto: Paramount Pictures

Forrest Gump

Článek

Co vadí na Forrestu Gumpovi? Podle Variety je blahosklonný k pacientům s AIDS a vietnamským veteránům a nepřátelský k různým aktivistům a k undergroundové kultuře. A jako bonus dodává, že hlavní postava se jmenuje podle člena Ku Klux Klanu.

Také Harrison Ford a režisér Steven Spielberg mají problém. Indiana Jones a chrám zkázy je nekorektní, neboť „stereotypně zobrazuje Indii a hinduistické zvyky“. Exotičtí „záporňáci“ jsou zobrazeni jako primitivní a krvelační.

Foto: Lucasfilm

Indiana Jones

Další problematický film – Tenkrát v Hollywoodu Quentina Tarantina. Podle Variety můžeme snadno přehlédnout, jak zpátečnický je tento snímek o dvou bílých mužích středního věku. Asiat Bruce Lee je prý zobrazen „kontroverzně“ a vypadá to, že černošské obyvatelstvo vůbec neexistuje. Navíc Mexičané pracují ve filmu jako sluhové nebo servírky.

Foto: Falcon

Brad Pitt ve vedlejší roli filmu Tenkrát v Hollywoodu

Je třeba dodat, že tento snímek je historický a odehrává se v roce 1969.

I Arnold šlápl vedle

Také snímek Pravdivé lži s Arnoldem Schwarzeneggerem má problém. Arabské postavy jsou totiž vyobrazeny jako náboženští fanatici a teroristi. Mlčení jehňátek režiséra Jonathana Demma zase údajně špatně zobrazuje transgender vraha.

HBO stáhlo film Jih proti severu, podle firmy je rasistický

West Side Story prý ukazuje, že Portoričané jsou gangsteři, a problémové mají být také filmy Stopaři s Johnem Waynem, Špinavý Harry s Clintem Eastwoodem, Holiday Inn, Než jsem tě poznala a další.

Reklama

Výběr článků