Hlavní obsah

Vraždy, pletichy, zábava. Konkláve inspiruje umělce

7:20
7:20

Poslechněte si tento článek

Sedmého května se sejdou nejvyšší představitelé katolické církve ve vatikánské Sixtinské kapli. Zvolí tam 267. papeže, který nahradí zesnulého Františka (1936-2025). Proces volby hladký nebývá. Provázely ho vraždy, pletichy, ale také zábavné momenty. Napínavé události tak opakovaně zachytili umělci. Ve filmech, seriálech, v knihách, v obrazech i vtipech. Konkláve popsal rovněž sám papež František.

Trailer filmu Konkláve (2024), jde o jeden z nejsledovanějších filmů současnostiVideo: Vertical Entertainment

Článek

Máme-li vybrat favorita z toho, co jsme o konkláve přečetly a viděly, napadnou nás dva umělecké počiny: snímek Máme papeže (2011) a Františkova autobiografie, jež nedávno vyšla v češtině.

Obojí vám nabídne vhled do uzavřeného církevního světa, kde stát se tím nejvyšším nemusí být zrovna/někdy výhra. Jenže, jak říkal oblíbený klasik a výjimečný člověk Arnošt Lustig: Život není to, co chceme, ale to, co máme a vydržíme.

Filmy

Konkláve (2024)

Politický thriller podle stejnojmenného románu Roberta Harrise sleduje tajný proces volby nového papeže po nečekané smrti stávajícího. Ralph Fiennes ztvárňuje kardinála Thomase Lawrence, který odhaluje skrytá tajemství mezi kandidáty na papežský stolec.

Film získal Oscara za nejlepší adaptovaný scénář. K vidění je stále ve vybraných pražských kinech, pustit si ho můžete také ve videotéce Oneplay.

Foto: Vertical Entertainment

Ralph Fiennes v Konkláve (2024)

The Conclave (2006)

Kanadské historické drama se odehrává během konkláve v roce 1458. Sleduje mladého kardinála Rodriga Borgiu (pozdějšího papeže Alexandra VI.), který se snaží zachránit kariéru a život uprostřed politických intrik. Režie snímku se ujal Christoph Schrewe. V hlavní roli zvoleného papeže Pia II. se divákům představuje Angličan Brian Blessed.

Dva papežové (The Two Popes, 2019)

Na tři Oscary nominované drama v režii Fernanda Meirellese zobrazuje fiktivní rozhovory mezi konzervativním papežem Benediktem XVI. (Anthony Hopkins) a progresivním kardinálem Bergogliem (Jonathan Pryce), který se později stane papežem Františkem.

Film nabízí hluboký pohled na ideologické rozdíly a lidskost obou postav, ale také zábavu a nadhled. Dostupný je na Netflixu.

Máme papeže (Habemus Papam, 2011)

Náš osobní favorit je italsko-francouzská komedie režiséra Nanniho Morettiho. Herec Michel Piccoli v ní rozehrává koncert o muži, který se papežem vůbec stát nechtěl. Jenže z konkláve někdo vyjít musí, veřejnost to tak chce, jemu právě padl černý Petr.

Dá se ještě ze všeho zdrhnout? Asi ne, jak si dobře uvědomuje, ale za pokus to stojí. Ke vzdorujícímu tak katoličtí představitelé povolají psychiatra… A věřící stále čekají na svého nového Svatého otce. Snímek kdysi okouzlil Cannes i Karlovy Vary.

Papežem proti své vůli (The Pope Must Die, 1991)

Na obdobnou notu sází další humorná věc na toto téma. Britská satirická komedie s Robbiem Coltranem. Vystupuje v ní jako náhodně zvolený papež, který se snaží očistit Vatikán od korupce. Do funkce se dostává omylem, ale když v ní je, rozhodne se konat dobré skutky, které mají zlepšit pověst církve. Film nabízí odlehčený pohled na papežství.​

Boty svatého Petra (The Shoes of the Fisherman, 1968)

Toto je film o konkláve, u nějž se smát nebudete. Drama o ukrajinském arcibiskupovi, který se po propuštění z gulagu stává papežem, vás zavede doprostřed studené války. V hlavní roli se představuje Anthony Quinn.

Námět vychází z románu Morrise Westa. Snímek vyvolal po svém uvedení velké diskuse. Je až smutné vidět, kam jsme se desítky let od jeho natočení (ne)posunuli. Vypráví hlavně o lidskosti, ale také o ruské (sovětské) zlovůli a touze jednoho národa žít v míru.

Seriály

Mladý papež (The Young Pope, 2016) a Nový papež (The New Pope, 2020)

Televizní série od Paola Sorrentina s Judem Lawem v hlavní roli představuje fiktivního papeže Pia XIII., mladého a kontroverzního vůdce katolické církve. Seriál zkoumá moc, víru a osobní dilemata v rámci Vatikánu. V minulosti ho uváděla mimo jiné Česká televize.

Knihy

Fabio Marchese Ragona: Život. Papež František: Moje cesta dějinami

Vatikánský korespondent televize Mediaset sledoval papeže pro zpravodajské programy Tg5, Tg4, Studio Aperto a Tgcom24, kanál all-news. V lednu roku 2021 udělal exkluzivní rozhovor s papežem Františkem, který přenášela Speciale Tg5 a sledovalo ho pět a půl milionu televizních diváků.

Následně napsali společně upřímnou knihu, v níž nechybí ani popis konkláve, po němž se jeden (téměř) obyčejný Argentinec s italskými rodiči stal Františkem. Zařadil se mezi nejoblíbenější papeže.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Rozhovor pro Novinky poskytl autor Fabio Marchese Ragona.

Robert Harris: Konkláve (2016)

Papež je mrtvý. Za zavřenými dveřmi Sixtinské kaple se okamžitě roztáčí soukolí katolické mašinerie. Sto osmnáct kardinálů k tomu z celého světa zasedne, aby během následujících hodin zvolili příštího nejmocnějšího duchovního vůdce planety.

Vysoce hodnocená kniha (v Databázi knih 82 %) nabízí napínavý pohled do zákulisí konkláve a odhaluje lidské stránky kardinálů. Vznikl podle ní neméně úspěšný film z roku 2024.

Roberto Pazzi: Konkláve (2001)

Kniha vyšla na Slovensku. Děj je plný nečekaných událostí a překážek, které narušují tradiční průběh volby. Podle většiny čtenářů je Harrisův počin přece jen o něco lepší.

E. R. Chamberlin: The Bad Popes (1969)

Kniha popisuje životy osmi nejkontroverznějších papežů v historii včetně jejich skandálů a kontroverzních rozhodnutí. A vážně to není „hezké“ čtení. Třeba Papež Štěpán VI. exhumoval a soudil mrtvého předchůdce papeže Formosu.

Papež Jan XII. zavraždil několik lidí. Papež Benedikt IX. byl obviněn z prodeje papežství… Ano, dějiny katolické církve někdy připomínají dobře sepsaný horor, aniž by se o to literáti moc museli snažit. A konkláve do něj leckdy dokonale zapadalo.

Thomas Mann: Vyvolený (Der Erwählte, 1951)

Román inspirovaný středověkou legendou o papeži, který se nevědomky dopustí incestu a po letech pokání se stává papežem. Kniha zkoumá témata hříchu, odpuštění a milosti.

Umíte-li německy, nabídne vám cesty do světa, v němž odpuštění (i sobě samému) je cestou ke zlepšení téměř čehokoli. „Ne v poklesku, jakkoliv děsivém, nýbrž v tvořivé práci pro blaho všech se zrcadlí člověk,“ stojí mimo jiné v knize.

Foto: ČTK

Thomas Mann

Jiné

Konkláve je častým terčem nejrůznějších vtipů, ale je zachyceno také v dalších složkách výtvarného umění. Sociálními sítěmi tak koluje nejeden vtip. A vůbec nejsou špatné, co říkáte?

Anketa

Budete konkláve sledovat?
Ano
74,6 %
Ne
25,4 %
Celkem hlasovalo 67 čtenářů.
Související témata:

Výběr článků

Načítám