Článek
Film, o němž tvůrci říkají, že je to „hravá, dojemná a místy až dobrodružná komedie“, vypráví příběh pěti přátel, kteří se rozhodnou vzít život ještě jednou do vlastních rukou – a vyplout na moře.
„Je to komedie o dvou rebelujících stařenkách a třech stařících, kteří se vydají na plavbu bez dozoru dospělých,“ tvrdí s nadsázkou režisér. Nápad vznikl z obyčejných debat o stáří, svobodě a odvaze změnit svůj život.
„Na těch nejkrásnějších místech si vždycky někdo posteskne: ‚Zatím to jde, ale co až nebudeme moct?‘ A tak vznikla myšlenka na příběh o partě staříků, kteří se vydají na svou poslední plavbu,“ vysvětlil Svěrák. Název filmu přitom nese symboliku: „Sbalit si svých pět švestek znamená odejít jen s tím nejnutnějším. Ale zároveň je to i výraz odvahy – odejít od něčeho otevírá možnost přijít k něčemu novému.“
Svěrák do hlavních rolí obsadil herecká esa. Před kameru se postavili Lenka Termerová, Oldřich Kaiser, Petr Kostka, Dana Syslová a Jan Vlasák. Snímek vznikal v autentickém prostředí na moři.
„Natáčeli jsme tři týdny na malém katamaránu uprostřed širých vod. Myslím, že nám to prospělo. Naše kosti, svalstvo a celé to chátrající ústrojí… všechno ožilo. Jel bych zas,“ vyprávěl s úsměvem Petr Kostka. Dana Syslová dodala: „Byli jsme strašně staří a nemohoucí, a přesto jsme to zvládli. A bylo to krásné.“






