Hlavní obsah

Festival Okoř byl pestrý, zaujal Tomáš Klus a Čechomor

21. 8. 2011, 10:33 – Okoř
Novinky,

V sobotu se po roční pauze již podesáté otevřely brány open air festivalu Okoř. Bylo opět vyprodáno, takže někteří návštěvníci museli poslouchat za zdí nebo za potůčkem před vstupem do areálu. Festival nabídl bohatý a vyrovnaný program.

Článek

Počasí se výjimečně vydařilo, takže měli publikum i interpreti co dělat, aby se neupekli. Vysilující horké slunce a bláto pod nohama po nedávných deštích byly všudypřítomným jevem.

Jako první vystoupila německo-česká zpěvačka Debbi neboli Deborah Kahlová, kterou většina lidí zná díky její písni Touch The Sun, jež byla použita v reklamě na nejmenovaný alkohol, a která také postoupila až do semifinále Česko-slovenské SuperStar.

Jako druzí vystoupili Děda Mládek Illegal band, kteří se marně snažili povzbudit horkem znavené publikum. Jejich vystoupení přitom bylo jako vždy velice živé a bezprostřední.

Klus nadchl 

Překvapivě uvolněně působilo vystoupení Tomáše Kluse, který daroval publiku (složenému hlavně z mladých dívek) krom zpěvu též svůj vtip a ukázku svého umu improvizace. Také diváky poctil pohledem na své ponožky a proces zouvání bot.

Hrál písně hlavně ze své první desky Hlavní uzávěr splínu. Jako vždy píseň Malčik věnoval Karlu Krylovi, kterého on sám má velmi rád a jeho vliv je v Tomášově hudbě hodně znatelný.

Poté vystoupili Gipsy.cz, areálem se rozezněly romské rytmy a diváci stáli hlavně o píseň Desperado z jejich nové stejnojmenné desky.

Posléze přišla na řadu česká newpopová kapela Edie Stoilow, která má ve své hudbě prvky prakticky všeho, a dokonce zařadila upravenou píseň Sweet Harmony známou od skupiny The Beloved. Jejich skladby jsou plné odkazů na staré hity i nové hudební směry. Kapela prozatím vydala jen jednu desku, ale rozhodně je nač se těšit.

Čechomor na výši 

Po nich se na pódiu objevil Čechomor, prudká změna stylu byla ku prospěchu, hráli hlavně písně z novějších alb, ale měli bezesporu nejlepší zvuk z celého večera. Neukecaný akordeon, řízná kytara, rázné housle a lidové motivy v novém kabátě, jak jsme na ně v podání této kapely zvyklí.

Když začala hrát kapela Nightwork, kterou jde díky směsici stylů žánrů a emocí těžko někam zařadit, bylo už slunce na ústupu. Zahráli svůj hit Globální oteplování (Já jsem gay), Tepláky i Máju. Takže připomněli divákům své tři prozatím vydané desky a připravili tak živnou půdu pro dalšího vystupujícího Xindla X, který započal svůj výstup zkoušením mikrofonu a zanotoval refrén písně Chemie ze své druhé desky Praxe relativity. Z ní zazněly také hity jako Dysgrafik nebo Anděl. Jeho vystoupení zapůsobilo velmi silně, má velice úderné texty. Vhodné jak k zamyšlení, tak ke konzumaci.

Závěr patří fixe

Jako jedni z posledních vystoupili přesvědčiví Chinaski. Začali písní Zadarmo a netrvalo dlouho a vrátili se - co se týče výběru skladeb - ještě dál do historie. Stejně jako já začínající slovy „Do práce nevstávám“ byl nejenom hit, ale i krutá pravda vzhledem k pokročilé hodině.

Večer uzavírala kapela Panika a po ní dlouho očekávaný častý host okořského festivalu Vypsaná fixa, která měla původně hrát odpoledne. Celkově byl festival uvolněný, ale nabitý. Nabitý lidmi, odpadky, sluncem, emocemi a zajímavými kapelami. Považuji tento ročník za jeden z nejvydařenějších, příjemná byla i kyvadlová doprava a hojnost občerstvovacích zařízení na tak malý prostor.

Reklama

Související témata:

Výběr článků