Hlavní obsah

Eva Koťátková získala prestižní německou uměleckou cenu

5. 6. 2014, 11:37

Výtvarnice Eva Koťátková získala jako první Češka prestižní německou Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové. Ocenění, které každé dva roky uděluje Umělecké muzeum v Bonnu, je určeno umělcům do 36 let a mělo by jim pomoct k prosazení na mezinárodní scéně. S udělením ceny se spojuje také uspořádání výstavy vítězky, díla Koťátkové tak budou v bonnském muzeu k vidění do 17. srpna.

Foto: PRÁVO/Kateřina Farná

Eva Koťátková

Článek

Koťátková ve svých dílech propojuje kresbu, sochařství a performativní umění. Podle uměleckých kritiků staví do nového světla všední činnosti a zkoumá chování lidí v jejich osobním prostředí. V Česku za své dílo získala už v roce 2007 Cenu Jindřicha Chalupeckého.

„Dílo Evy Koťátkové je pokusem o uspořádání precizního a zároveň absurdního lidského konání. Její performativní instalace nabízejí bezpočet skulpturálních vyjádření pro nejrůznější choreografie s mnoha odkazy na dějiny umění, tance a divadla,” zdůvodnila udělení ceny porota bonnského muzea. „Umělecký vývoj Evy Koťátkové nyní získává na mezinárodním významu.”

Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové uděluje muzeum v Bonnu od roku 1984. Cenu provází i finanční prémie ve výši 10 000 eur (275 000 korun). V minulosti se porota zaměřovala na německé umělce, letos ale poprvé přišla s novým konceptem. Organizátoři ocenění se chtějí zaměřit na mladé umělce ze zemí, s nimiž Německo sousedí. Jako první vybírali mezi umělci z Česka.

Do soutěže o Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové se není možné přihlásit, umělce musí nominovat nezávislí odborníci z oboru. Letos bylo nominováno devět umělců, porota do užšího výběru zvolila pět z nich. Kromě Koťátkové to byli Adéla Babanová, Petra Herotová, Václav Magid a Jakub Nepraš.

Reklama

Výběr článků