Článek
„Výtvarně jsme každý jiný, ale Davidovi jsem tam nahoru slíbil, že se umělecky zase potkáme,“ říká Martin Frind ke společné výstavě se zemřelým sochařem Davidem Janouchem.
Ta právě probíhá v Rakovníku, v galerii Nová síň, v letním období od 24. července do 31.srpna.
Sochař a restaurátor David Janouch
(20. 8. 1967, Praha – 4. 11. 2019, Praha) se narodil v sochařské rodině. Studoval na Střední průmyslové škole kamenosochařské v Hořicích v Podkrkonoší. Ve studiu pokračoval na AVU v Praze, kde diplomoval u prof. J. Hendrycha v ateliéru sochařství a restaurování kamene.
Ve druhé polovině 90. let přišel vlivem tzv. áčkařské lobby (pracují na nejlukrativnějších zakázkách) o restaurátorskou licenci. Znovu nastoupil na AVU, kde své znalosti v letech 2014-2016 rozšířil v ateliéru restaurátorství výtvarných děl sochařských u profesora P. Siegla.
Sochař David Janouch byl osobitý umělec, který zůstal sám sebou a nikdy nepodlehl lákavým trendům. V poslední době se velmi úspěšně věnoval restaurátorské práci, možná i na úkor své rozsáhlejší volné tvorby.

David Janouch byl úspěšný sochař, restaurátor, ale i nadšený tramp. Z pozůstalosti je sbírka básní s názvem: Básně z notesu.
Na výstavě ji zastupují převážně kamenné sochy střední velikosti, které jsou vytvořené z mramoru a opuky. Představí ale i menší práce odlité z bronzu a sochy ze dřeva.
Malíř Martin Frind
Narodil se 15. 5. 1963 v Praze. Studoval na SUPŠ v Praze 1979-1983. Na AVU diplomoval u profesora K. Malicha v roce 1991. Je znám jako malíř undergroundu (což nemá rád, pro zjednodušený pohled).
„Kdybych měl jedním slovem charakterizovat Davidovu tvorbu, tak je to poctivost,“ dodává Martin Frind. On sám je v uměleckém světě považován za malíře undergroundu, jako svébytný a nezařaditelný solitér. Jeho obrazy nehýří barvami, ale umí jedinečným způsobem vtáhnout diváka do děje a vyvolat v něm hluboké myšlenky.

Malíř Martin Frind reaguje na složitost doby a její naléhavost. Na výstavě v Rakovníku představí 50 obrazů.
V jeho tvorbě nemá místo laciný optimismus. Ukazuje svět takový, jaký doopravdy je. Potvrzují to i slova básníka Ivana Martina Jirouse, přezdívaného Magor. Ten tvorbu Martina Frinda nazval jako existenciální.