Článek
Fiktivní setkání Tomáše Bati a Járy Cimrmana od pátku připomíná památník v Dolním Němčí na Slovácku. O jeho vznik se zasadili tamní nadšenci Cimrmanova odkazu.
Památník stojí u altánu na cyklostezce ve směru na Hluk, poblíž továrny firmy Baťa. Jeho součástí je panel s fotografií Bati a fiktivního českého génia Cimrmana v životní velikosti. Postavám však chybějí obličeje a lidé se u panelu mohou vyfotit.
Nechybí informační tabule s odkazem na fiktivní příběh z roku 1894 či stopy Bati a Cimrmana zalité do betonu. Na místě je i rozcestník, který poukazuje na místa známá z cimrmanovských her.

Odhalení památníku připomínajícího v Dolním Němčí setkání Járy Cimrmana s obuvníkem Tomášem Baťou.
Příběh vypráví o tom, jak Baťa šel s Cimrmanem z Vídně, po cestě si povídali a Cimrman dal Baťovi, který přemýšlel nad obuvnickým řemeslem, několik rad. Týkaly se také toho, aby Baťa upustil od výroby bot na symetrickém kopytě.
„Hlavní rada byla jasná: Sekej to levá, pravá,“ uvedl jeden z iniciátorů myšlenky vzniku památníku Pavel Bobčík, který při slavnostním odhalení představoval Cimrmana. U Dolního Němčí se poté Baťa s Cimrmanem rozešli, Baťa směřoval domů na východ Moravy a Jára Cimrman do Vizovic ke strýci Rudolfu Jelínkovi.
Lidé nápad kvitují
„Netušil jsem, že se Jára Cimrman sešel s Tomášem Baťou zrovna v Dolněmčí, ale je to velmi milé. Přijel jsem až z Hradiště, Cimrmany miluji, a kdykoliv je příležitost, a je jich stále méně, nenechám si tady na Moravě ujít žádný z jejich kousků,“ řekl Novinkám Pavel Novotný z Uherského Hradiště.
„Jsme fanoušci Divadla Járy Cimrmana, navštívili jsme ho před několika lety a velmi nás to upoutalo. Byli jsme z toho nadšení a chtěli jsme udělat nějaké památné místo u nás v Dolním Němčí,“ vysvětlil ČTK další z iniciátorů akce Tomáš Stojaspal, který při odhalení památníku představoval Tomáše Baťu.
Vzhledem k továrně společnosti Baťa v obci se nabízela spojitost mezi Cimrmanem a Baťou.
Reakce zástupců Divadla Járy Cimrmana byla vstřícná. „Myslím, že je to potěšilo. Pan Svěrák celý příběh převyprávěl a lidé si ho můžou pustit z informační tabule pomocí QR kódu,“ uvedl Stojaspal.

Odhalení památníku připomínajícího v Dolním Němčí setkání Járy Cimrmana s obuvníkem Tomášem Baťou.
Odhalení památníku uvítal i starosta Dolního Němčí František Hajdůch (STAN). „Je to takový majstrštyk, kdy se do toho parta nadšenců pustila a přišla za námi, že by něco takového rádi zbudovali. Je to u cyklostezky, na ideálním místě, možná ještě doplníme nějaký orientační systém, aby o tom lidé více věděli,“ řekl starosta.
Po odhalení památníku byl připraven v kulturním domě seminář o životě a díle Járy Cimrmana. Pátrání po odkazu velikána a světoběžníka, který má na kontě desítky vynálezů, objevů, matematických vzorců i uměleckých děl, je již více než pětapadesát let náplní Divadla Járy Cimrmana.
Jeho první představení se konalo v pražské Malostranské besedě v říjnu 1967. Nestárnoucí humor cimrmanologů, z jejichž patnáctky her řada citátů zlidověla, oslovuje pořád nové generace diváků a jejich představení jsou stále vyprodaná.