Hlavní obsah

Česko-německý autor Jan Faktor získal Literární cenu Wilhelma Raabeho

28. 9. 2022, 16:20

Česko-německý spisovatel Jan Faktor získal za svůj román Trottel (Blbec) Literární cenu Wilhelma Raabeho, oznámilo dolnosaské město Braunschweig, které společně s německým rozhlasem Deutschlandfunk ocenění sponzoruje. Součástí ceny pojmenované po německém prozaikovi, kterou Faktor dostane 6. listopadu, je i finanční prémie ve výši 30 000 eur (740 000 Kč).

Foto: Profimedia.cz

Jan Faktor

Článek

„Jan Faktor přivádí tradiční žánr pikareskního románu k explozi. Jako trotl, jak zní titul díla, vypráví svůj život, ale divočeji, přehnaněji a radikálněji, než by si člověk dokázal představit. Vzniklo tak dílo ohromující síly,“ uvedla v hodnocení komise, ve které usedli zástupci města a médií včetně rozhlasu Deutschlandfunk, deníků Frankfurter Allgemeine Zeitung a Die Zeit nebo televizní stanice 3sat.

S románem Trottel, který vyšel letos 8. září, se Faktor dostal i do užší nominace na Německou knižní cenu. Zda uspěje, bude známo 17. října před začátkem Frankfurtského knižního veletrhu.

V centru románu stojí vypravěč, spisovatel a rodilý Čech a nadaný blb, uvádí nakladatelství Kiepenheuer & Witsch, které knihu vydalo. Příběh začíná v Praze po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Místo studia informatiky se muž nudí v kanceláři a po setkání s „teutonskou hordou“ se rozhodne k „emigraci“ do východního Berlína. Zde se dostává do podivného politického undergroundu ve čtvrti Prenzlauer Berg, zakládá rodinu a nehledě na pravidla vybavuje svůj squatový byt vanou a objevuje vášeň pro kapelu Rammstein.

Faktor, který od konce 70. let žije v Německu, byl na Německou knižní cenu nominován již v roce 2010. Tehdy se s románem Jiříkovy starosti o minulost dostal do finálového užšího výběru. Na toto dílo upozornila i porota rozhodující o Literární ceně Wilhelma Raabeho, která ho označila za úvod Faktorova autobiografického projektu.

V roce 2010 byl Faktor nominován i na Cenu Lipského knižního veletrhu a v roce 2005 získal Cenu Alfreda Döblina za rukopis románu Schornstein (Komín).

Může se vám hodit na Zboží.cz: Kniha: Jiříkovy starosti o minulost - Jan Faktor

Reklama

Související témata:
Jan Faktor

Výběr článků