Hlavní obsah

Ceny Thálie převzali Janžurová, Švehlík, Kačer či Molavcová

9. 10. 2021, 22:22

V historické budově Národního divadla se v sobotu večer předávaly Ceny Thálie. Loni se kvůli pandemii koronaviru předávaly jen online, pandemie ale ovlivnila i letošní ročník. Porotci nemohli hodnotit jevištní výkony v uplynulé sezoně, protože divadla byla zavřená téměř celý rok. Pořádající Herecká asociace se proto rozhodla udělit více cen za celoživotní mistrovství.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii činohra, ženy převzala herečka Iva Janžurová. Vpravo je jeden z vnuků herce Josefa Abrháma.

Článek

V oboru činohra jednorázově a mimořádně udělila šest ocenění, přičemž běžně se udílí po jednom v ženské a mužské kategorii.

V sobotu si tak skleněnou sochu, která je symbolem múzy Thálie, odnesly v ženské kategorii Iva Janžurová, oblíbená komička i herečka dramatických rolí, a Libuše Švormová, známá nejen hlasem filmové Angeliky, ale i z mnoha rolí ztvárněných především v Městských divadlech pražských, kde působila tři desítky let.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál převzala Jitka Molavcová.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii činohra, ženy převzala herečka Libuše Švormová.

V mužské kategorii si cenu za celoživotní mistrovství v činohře odnesl Alois Švehlík, který přes tři desítky let hraje v Národním divadle, a Jaroslav Satoranský.

Ten je zase 55 let věrný pražskému Divadlu na Vinohradech. In memoriam asociace ještě ocenila dva herce, kteří letos zemřeli, Zdenku Procházkovou a Karla Urbánka.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Jednu z cen za celoživotní mistrovství v kategorii činohra převzal herec Jaroslav Satoranský.

Foto: René Volfík, ČTK

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii činohra, muži dostal in memoriam herec Karel Urbánek (na archivním snímku z 13. června 1999).

V kategorii muzikál si cenu za celoživotní mistrovství odnesla herečka, zpěvačka a muzikantka Jitka Molavcová, léta spjatá s divadlem Semafor a Jiřím Suchým.

V kategorii opera si cenu převzala mezzosopranistka Eva Randová. Zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku, milánské La Scale či Covent Garden v Londýně a krátce také působila jako ředitelka pražské Státní opery.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Jednu z cen za celoživotní mistrovství v kategorii činohra převzal herec Jan Kačer. Vlevo je jeho dcera Adéla Kačerová.

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet, tanec a pohybové divadlo dostal tanečník Jaroslav Slavický. Stejné ocenění v oboru alternativního divadla dostal Ján Sedal a v kategorii loutkového divadla Tomáš Dvořák.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi převzal Jaroslav Someš.

V sobotu se předávaly také ceny, jejichž laureáty již pořadatelé oznámili v červnu.

Cenu České akademie divadelníků, o jejímž udělení rozhodují držitelé Cen Thálie a další divadelní osobnosti, dnes převzal herec a režisér Jan Kačer, osobnost, který svými mnohočetnými aktivitami obohacuje již přes 50 let české divadlo i film.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii loutkové divadlo převzal Tomáš Dvořák.

Cena mladému umělci nebo umělkyni do 33 let v oboru činohra letos patří Denise Barešové a Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi získal dramaturg Jaroslav Someš.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii opera převzala Eva Randová z rukou bývalého ministra kultury a zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii činohra dostala in memoriam herečka Zdenka Procházková (na archivním snímku z 1. března 2011).

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Výběr článků