Hlavní obsah

Cenu návštěvníků portrétní galerie v Londýně získal Čech Jan Mikulka

14. 9. 2011, 9:59 – Londýn

Obraz českého malíře Jana Mikulky upoutal nejvíc návštěvníků prestižní soutěžní výstavy v londýnské Národní portrétní galerii. Mikulkův obraz Jakub získal nejvíc hlasů v hlasování návštěvníků výstavy. Zopakoval tak loňský úspěch dalšího českého malíře Michala Ožibka, který ve stejném hlasování vyhrál při loňské výstavě.

Foto: Novinky

Jan Mikulka

Článek

Národní portrétní galerie každý rok pořádá jednu z nejprestižnějších soutěží na světě zaměřených na portréty, nazvanou BP Portrait Award. Letos porota vybírala z rekordního počtu 2372 přihlášených portrétů, z nichž 728 pocházelo ze zahraničí. Na výstavu pak bylo vybráno 55 obrazů, včetně Mikulkova plátna.

Hlavní cenu dostal Holanďan Wim Heldens za obraz Distracted a porota udělila další čtyři ceny. Nicméně návštěvníci výstavy, která je v galerii od poloviny června, v hlasování dali přednost Mikulkovi.

Hlasování se zúčastnilo zatím nejvíc návštěvníků za 32 let historie soutěže - 28 980. Mikulkův obraz se nejvíc líbil 2280 lidem. Michal Ožibko dostal loni za portrét iDeath 4127 hlasů z 25 980.

Už zařazení do soutěže je významné

Ani další dva nejoblíbenější portréty nebyly letos mezi obrazy oceněnými porotou. Druhý byl Brit Nathan Ford s portrétem Abi (1610 hlasů) a třetí Španěl Manuel Ferrer Perea s obrazem Despertar - Awakening (1453 hlasů).

Jednatřicetiletý Mikulka si za model pro svůj portrét vybral dokumentaristu Jakuba Wagnera, který mezi jiným natočil dokument o známém českém architektovi Profil - Jan Kaplický.

Již samotné zařazení do výstavy BP Portrait Award je pro výtvarníky na britské výtvarné scéně důležitým oceněním a může otevřít cestu do místních galerií a k místním zákazníkům. V posledních letech se v této soutěži českým autorům dařilo. Český výtvarník působící v Londýně Hynek Martinec dostal v roce 2007 v rámci BP Portrait Award cenu pro umělce do 30 let a v roce 2009 byl jeho portrét zařazen do výstavy finalistů.

Výstava finalistů soutěže potrvá do 18. září.

Foto: Novinky

Michal Ožibko: iDeath II., olej a akryl na plátně, 220 x 170 cm

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků