Hlavní obsah

Baletní kus Bon Appétit! spojil soubory Národního divadla a Laterny magiky

8. 9. 2020, 7:22
Právo, rea

Balet bez scénáře a bez libreta, založený na ztvárnění asociací, bude novinkou v divadelní sezoně.

Foto: Pavel Hejný

Choreograf Jan Kodet s tanečnicí Kristinou Kornovou.

Článek

Jedná se o úplně nový projekt, který spojil baletní soubory Národního divadla a Laterny magiky. Navíc bude baletní kus o jídle. Prostě Bon Appétit!

Taneční novinka je určena především mladému publiku, které se zajímá o moderní hudbu a tanec. Jako inspirace jejím tvůrcům posloužila fascinace jídlem, kterou společně sdílejí. Choreografem je Jan Kodet, režie se ujal tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Premiéra by měla být 10. září.

Jedná se o autorské divadlo, které se vyvíjí od první schůzky až do premiéry a kdykoli se může vydat jiným směrem. Ač je tato metoda u nás novinkou, Jan Kodet se s ní podle svých slov setkal už v zahraničí. „Vznikají tak inscenace tanečního divadla a současného tance, je to běžná praxe,“ vysvětlil.

Asociace, které tvůrci na scéně oživili, budou různé. Útržky příběhů, vnitřní světy lidí, které jsme minuli na ulici nebo ve snu. Strach, hledání a nalézání. Plynutí času. Pomeranč a jeho tajemství pod kůrou. Osamělost za stolem. Dotek. Absence dotyku. Francouzština – jazyk kuchařů. Fontána čokolády. „To vše v inscenaci tanečníci vyjadřují zejména pohybem, ale občas i slovem a zpěvem. Z mnoha takových střípků si může divák poskládat vlastní příběh a vlastní svět, který vyvoláte anebo zakončíte souslovím Bon Appétit!,“ řekl Martin Kukučka.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků