Hlavní obsah

Zmrzačil cyklistu, drogový test odmítl. Dostal podmínku

23. 8. 2019, 4:01
Právo, Petr Kozelka

Dvakrát během dvou let zavinil Benjamin Szabó dopravní nehodu, přičemž při druhé kolizi zmrzačil mladého cyklistu. U obou nehod odmítl test na návykové látky. Podle rozsudku brněnského soudu, který má Právo k dispozici, ale není důvod takového řidiče trestat vězením, k nápravě prý postačí jen podmínka.

Foto: Policie ČR

Ilustrační foto

Článek

Szabó za volantem malého peugeotu při rozvozu jídla po Brně jel před rokem takřka na den přesně po ulici Cejl a odbočoval doleva na ulici Vlhkou. Naprosto přitom ignoroval v opačném směru jedoucího cyklistu a smetl ho.

Mladík kromě jiného utrpěl velmi těžké poranění hlavy, zlomeniny hrudních obratů a v kómatu skončil v nemocnici, kde lékaři bojovali o jeho holý život. Státní zástupce za to Szabóa pohnal před soud za těžké ublížení na zdraví. Hrozil mu trest až čtyři roky vězení.

„Plynule jsem odbočoval v bezpečné vzdálenosti před tramvají, která jela proti mně, cyklistu jsem zpozoroval až těsně před střetem, vůbec nevím, kde se tam vzal. Z nehody jsem byl zcela rozhozený, s policisty jsem na místě strávil několik hodin, už jsem chtěl jít pryč, proto jsem odmítl odběr krve kvůli přítomnosti drog,“ vypověděl před soudem řidič.

V nemocnici jsem byl pět měsíců, pak měsíc a půl na doléčení na neurologii. Doma se o mě museli starat rodiče
sražený cyklista

Policejní tester signalizoval, že řidič je pod vlivem drog, to ale Szabó rezolutně odmítl s tím, že žádné drogy neměl a nikdy v životě neměl ani pervitin.

Není bez zajímavosti, že v polovině ledna 2017 muž také způsobil dopravní nehodu a vyšetření na možné ovlivnění návykovými látkami také odmítl, což ho stálo 25 tisíc korun a roční zákaz řízení.

Sám zraněný cyklista toho k nehodě nedokázal příliš říct. „Jel jsem plynule po ulici Cejl a najednou jsem uviděl auto a pak už si v podstatě vůbec nic nepamatuji,“ popsal svůj stav zraněný mladík.

„Byl jsem pět týdnů v kómatu, v nemocnici jsem strávil pět měsíců. Doma se o mě museli starat rodiče a se vším mi pomáhat. Nemohl jsem chodit sám ven, špatně dodnes čtu, občas vidím dvojitě,” dodal.

Viděly to kamery

Soudce brněnského městského soudu Michal Kabelík upozornil, že o tom, jak k nehodě došlo, těžko mohlo být sporu, protože celou situaci zaznamenaly hned dvě kamery.

„Vozidlo řízené obžalovaným jede po relativně prázdné ulici Cejl ve směru ke křižovatce s ulicí Vlhká a následně Koliště, v protisměru přijíždí tramvaj a vozidlo bez snížení rychlosti odbočuje doleva přímo do dráhy cyklisty, kterého na křižovatce sráží na zem,“ popsal soudce.

„Obžalovaný evidentně vůbec neregistroval proti němu jedoucí jízdní kolo a evidentně nepřiměřenou rychlostí se jal odbočovat doleva, zřejmě z důvodu bezpečného projetí před blížící se tramvajovou soupravou,“ napsal soudce do rozsudku.

Doznání pomohlo

„Obžalovanému polehčuje jeho přístup k trestnímu stíhání, kdy své zavinění zcela doznává, projevil upřímnou lítost a lze vysledovat výraznou dávku sebereflexe. Na druhé straně mu však výrazně přitěžuje jeho míra zavinění uvedené dopravní nehody, která spočívá ve velmi hrubé nepozornosti při řízení. Kromě okolností nehody a míry jeho zavinění nelze přehlédnout jeho osobu jako značně neukázněného řidiče, a to jak před spáchanou trestnou činností, tak po ní,“ zvažoval Kabelík trest, aby nakonec vynesl verdikt v podobě dvacetiměsíčního trestu s podmíněným odkladem na tři roky a stejně dlouhým zákazem řízení.

Státní zástupce ani Szabó se proti verdiktu neodvolali, verdikt je proto pravomocný.

Reklama

Související témata:

Výběr článků