Hlavní obsah

Železniční sabotér po pěti letech dopaden

Právo, Pavel Blažek

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

PRAHA

Po pětiletém úsilí se policii podařilo zatknout muže, kterého považuje za železničního sabotéra. V pondělí zatčený 68letý důchodce z Prahy, který se zřejmě zrovna chystal poničit pomník českoněmeckého smíření u Teplic na Metují, má mít na svědomí celkem 18 bombových útoků, mj. na nemocnici a další památníky v celé České republice.

Foto: Pavel Čempěl

Odjezd bohumínských dětí do sanatoria v Metylovicích.

Článek

Novinářům to na dnešní tiskové konferenci sdělil policejní prezident Jiří Kolář.

Policie chytila důchodce z Prahy včera na základě upozornění myslivců. Muž se pohyboval na Bukové Hoře s batohem plným výbušniny na zádech, kterého se okamžitě po spatření policistů snažil zbavit.

Živého mě nedostanete, křičel

Policie ho ale dostihla poblíž teplického nádraží, kde se pokusil o sebevraždu. S výkřiky "živého mě nedostanete" se desetkrát bodl nožem do krku. Jedna rána přitom zasáhla tepnu. Nyní je hospitalizován v nemocnici.

Muž není schopen výslechu a náměstek policejního prezidenta Miroslav Macháně se dokonce obává, zda v důsledku sebevražedného pokusu nedošlo k poškození mozku.

Podle policie před odchodem do důchodu v roce 1999 pracoval jako zámečník a policii nebyl neznámý.

Výbuch v nemocnici

Policie považuje u dvanácti skutků za prokázané, že pachatelem je právě zadržený důchodce.

Série útoků začala v roce 1999 v pražské nemocnici ve Vysočanech, kde umístil časovanou nálož do igelitové tašky v čekárně před chirurgickými ambulancemi. Výbuch poničil zařízení čekárny a vyrazil okna v přilehlých chodbách. Tři lidé měli potíže se sluchem.

Výbušniny si doma sám vyráběl podle návodů z internetu a naučné literatury.

Dále kladl bomby na železniční koleje. Na svědomí má také letošní výbuch na pomníku obětem komunismu na pražském Petříně, při kterém byla poničena jedna ze soch. [celý článek], či útok na pomník německého pěvce Ticháčka.

K činům ho zřejmě vedla nenávist k lidem vedená nějakou osobní křivdou.

Za všechny trestné činy, mezi něž patří obecné ohrožení a šíření poplašné zprávy, hrozí muži až 15 let vězení.

Výběr útoků na železniční koleje od roku 1999:
4. dubna 1999 - Zaměstnanci Českých drah nalezli bombu na železniční trati v obci Cítov na Mělnicku. Nálož nestihla explodovat.
5. srpna 1999 - Výbuch na železniční trati ve Vraňanech na Mělnicku poškodil přední část lokomotivy.
24. srpna 2000 - Na železniční trati Praha-Plzeň v Černošicích v okrese Praha-západ vybuchl nástražný systém, který tam umístil neznámý pachatel. Výbuch poškodil železniční svršek a omezil provoz ve směru na Prahu. V důsledku exploze se uvolnily čtyři pražce a praskla kolejnice, podle pozdějších údajů byla kolej naříznutá.
6. srpna 2001 - Policie vyšetřuje nález výbušniny z tohoto dne na trati Dolní Beřkovice - Cítov.
19. listopadu 2002 - Na železniční trati v Praze 9 - Kyjích byla nalezena nastražená výbušnina. Podomácku vyrobený výbušný systém byl uložen pod naříznutými kolejemi. Výbušná směs nebyla podle policie funkční, vybuchnout však mohla přiložená rozbuška. Souvislost s pražským summitem NATO, který se konal 21. a 22. listopadu 2002, nebyla potvrzena, ani vyvrácena.
29. listopadu 2002 - Navrtanou a podhrabanou kolej objevil pochůzkář Českých drah na trati Praha - Kolín. Poškozená kolej byla na Nymbursku mezi obcemi Pečky a Poříčany. Dráhy okamžitě vyřadily trať z provozu.
10. ledna 2003 - Cvičnou vojenskou třaskavinu našli pracovníci Českých drah na železniční trati mezi Českou Třebovou a Zábřehem na Šumpersku. Na hodinu kvůli tomu byl zastaven provoz. Jednalo se o jeden kilogram těžkou vojenskou výbušku V- 100, kterou armáda používá k imitaci dělostřeleckých výbuchů při výcviku vojáků.
13. března 2003 - Ministr vnitra Stanislav Gross potvrdil, že policie se již několik dní zabývá případem neznámého pachatele, který vydírá stát a požaduje finanční částku v řádu milionů, jinak hrozí výbuchem. Policie také našla funkční, nebezpečnou výbušninu na železničním mostě v Olomouci, kterou tam vyděrač nastražil.
14. března 2003 - Anonymní telefonát ohlásil uložení bomby v šestikilometrovém úseku mezi Oráčovem a Jesenicí na Rakovnicku. Policie po prohlídce trati žádnou výbušninu nenašla.
26. března 2003 - Kvůli anonymu, který ohlásil uložení bomby na železnici mezi stanicemi Hlavní nádraží a Praha-Smíchov, nejezdily v tomto úseku dvacet minut vlaky. Výbušnina se nenašla.
10. června 2003 - Na hlavní železniční trati Pardubice - Choceň na Pardubicku byly nalezeny dva nástražné výbušné systémy. Byly zakopané u koleje, přičemž na kolejnici byly objeveny stopy řezání. Výbušninu nalezl pracovník železnice mezi obcemi Zminný a Kostěnice, zároveň objevil i naříznutou kolejnici.
14. července 2003 - Neznámý zloděj ukradl z kolejí na trati mezi Obrnicemi na Mostecku a Počerady na Lounsku 31 šroubů, a ohrozil tak bezpečnost železniční dopravy.
25. srpna 2003 - Na linku 158 zatelefonoval vyděrač, který požadoval 15 milionů korun, s tím, že jinak naruší železnici. Policistům sdělil, že již poničil část trati na Šumpersku. Policisté zjistili, že vyděrač odšrouboval na trati několik matic a na místě také našli dopis, ve kterém žádal peníze. Muž volal do redakcí několika novin. O tři dny později policisté pachatele zadrželi v Praze 8 na Florenci ve chvíli, kdy telefonoval redaktorovi Lidových novin, jehož prostřednictvím se domlouval s policií.
19. října 2003 - Na trať mezi Radotínem a Dobřichovicemi u Prahy někdo umístil nástražný výbušný systém a poškodil kolej.
Zdroj: ČTK

Reklama

Související články

Vyděrač hrozí sabotáží na železnici

Detektivové útvaru pro odhalování organizovaného zločinu od pondělí hledají dalšího vyděrače státu, který tentokrát žádá 15 miliónů korun. Jinak hrozí...

Na sochu zaútočil železniční terorista

Policejní experti při vyšetřování výbuchu u památníku obětem komunismu pod Petřínem, který se stal v neděli 9. listopadu, dospěli k závěru, že útočníkem...

Výběr článků

Načítám