Hlavní obsah

Žalobci vyňali zneužití Vojenského zpravodajství z kauzy Nagyová

15. 5. 2014, 22:40

Olomoučtí žalobci vyňali případ údajného zneužití Vojenského zpravodajství z kauzy Nagyová. Advokát bývalého zpravodajce Jana Pohůnka Michal Hráský podal proti vyřazení případu stížnost. Jeho klient podle něj nespáchal trestný čin a případ mělo řešit státní zastupitelství pro Prahu 1, nikoliv olomoucký žalobce.

Foto: Petr Horník, Právo

Jana Nagyová s manželem Petrem Nečasem a advokátem Eduardem Brunou

Článek

Kauza Nagyové se kromě údajného zneužití vojenského zpravodajství ke sledování bývalé manželky expremiéra Petra Nečase týká například údajného uplácení poslanců a vynášení zpráv z Bezpečnostní informační služby. Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci již rozeslali advokátům usnesení o vyloučení trestního řízení ohledně zneužití rozvědky. Stížnosti proti vynětí by mělo projednat Nejvyšší státní zastupitelství.

Olomoucké státní zastupitelství již několik měsíců avizuje, že se chystá podání obžaloby v kauze zneužití vojenské rozvědky ke sledování bývalé manželky premiéra. Nečas tvrdí, že se jedná o vykonstruovaný politický proces. Případ loni vedl k pádu Nečasovy vlády.

Spolu s někdejší ředitelkou premiérova sekretariátu Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) je obviněno i několik bývalých zpravodajců. Stíháni jsou bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a pracovník tajné služby Jan Pohůnek. Podle policie a státního zastupitelství ale sledování Nečasovy manželky zosnovala a usměrňovala právě Nagyová.

Zpravodajci se hájí tím, že se nejednalo o sledování, ale obranu proti sledování. Tudíž prý nebylo třeba jinak nutné povolení ministra obrany. Zpravodajci tvrdí, že měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. Objevily se údajně informace, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.

Reklama

Výběr článků