Hlavní obsah

Žalobce zamítl stížnosti exministra Blažka a dalších obviněných v bitcoinové kauze

Stížnost exministra spravedlnosti Pavla Blažka, jeho někdejšího náměstka Radomíra Daňhela a advokáta Kárima Titze na obvinění v bitcoinové kauze žalobce zamítl, trojici tak dál hrozí vězení od pěti do dvanácti let, mimo jiné za legalizaci výnosů z trestné činnosti. V pátek o tom informovalo Nejvyšší státní zastupitelství.

Foto: Petr Horník, Novinky

Pavel Blažek

Článek

„Státní zástupce stížnosti obviněných zamítl jako nedůvodné, neboť dospěl k závěru, že trestní stíhání obviněných bylo zahájeno důvodně a v souladu se zákonem,“ uvedl k současné kauze náměstek nejvyšší státní zástupkyně Zdeněk Kasal.

Trojici obvinili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu na začátku května. Informoval o tom na webu Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci vrchní žalobce Radim Dragoun.

Exministr Blažek své obvinění Novinkám tehdy potvrdil. Řekl, že se v souvislosti s kauzou loňského darování bitcoinů ministerstvu spravedlnosti cítí naprosto nevinný.

Všichni tři obvinění jsou stíháni na svobodě, hrozí jim pět až 12 let vězení.

Případ je spjatý s loňským přijetím miliardového bitcoinového daru ministerstvem spravedlnosti od Tomáše Jiřikovského, který byl už dříve odsouzený za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování.

Jiřikovský v této kauze sám čelí obvinění již od loňska, a to kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti a z provozování darknetového tržiště Nucleus Market. Je ve vazbě. VSZ případ Jiřikovského i samotné darování bitcoinů vede pod jednou kauzou.

Výběr článků

Načítám