Článek
Nekl se hájil tím, že podle jeho názoru nejsou ve spise důkazy, které by ho z trestné činnosti usvědčovaly. Jeho obhájkyně zopakovala Neklovu obhajobu, že šlo pouze o plané řeči.
„Není dořešeno, jestli bych vzhledem ke svému zdravotnímu stavu byl schopen převzít toho poškozeného, odvézt ho do skladovacích prostor a tam ho přemístit z dodávky. Za situace, kdy jsem na berlích, nemám volný ruce, ten člověk nemusí utíkat a využije vhodný okamžik a z toho místa odejde,“ namítal v odvolání Nekl a soudu navrhoval buď zrušit rozsudek a případ vrátit k dalšímu projednání, nebo jej obžaloby rovnou zprostit.
Proti tomu byl státní zástupce, podle kterého ze zajištěné Neklovy komunikace vyplývá, že svůj plán myslel naprosto vážně a už si vybíral nemovitost, kterou si pořídí za svou kořist. „V honbě za penězi se neštítí vůbec ničeho, ani jeho zdravotní stav mu zjevně nebránil v plánování dalšího činu,“ poznamenal státní zástupce.
Předseda odvolacího senátu Robert Fremr označil Neklovu obhajobu za nevěrohodnou a poukázal na Neklovu důkazy podporovanou „vehementní snahu vést plán k realizaci“.
„Trest uložený v polovině trestní sazby nám nepřipadá nepřiměřeně přísný,“ konstatoval soudce.
Nekl minimálně v letech 2023 a 2024 plánoval únos podnikatele, který se řadí mezi sto nejbohatších Čechů. Po únosu jej chtěl formou výkupného připravit o zhruba osmdesát milionů korun. Vzhledem k tomu, že je Nekl v invalidním důchodu a imobilní, sháněl pro svůj plán komplice.
Před soudem stanul jen jeden z nich - Zbyněk Rozsypal (59). Tomu žalobkyně navrhovala devět a půl roku za to, že na Neklův pokyn založil čtyři bankovní účty, na něž mělo přijít výkupné. Podle libereckého soudu ale Rozsypal stran plánovaného únosu v podstatě žádnou aktivitu nevykonával a pouze o tom řečnil, a tak byl obžaloby z přípravy únosu a vydírání zproštěn.
Na základě odvolání státního zástupce nicméně vrchní soud zprošťující rozhodnutí zrušil a případ vrátil nalézacímu soudu k dalšímu projednání.
V Srbsku dostal 40 let
Nykl se už dříve hájil tím, že šlo v jeho případě jen o plané řeči, které nemyslel vážně. Zapojením kompliců do plánu se jim prý chtěl pomstít za křivdy z minulosti. „Myslel jsem, že budou mít oplétačky z policií. Nečekal jsem, že se to dostane do této fáze,“ tvrdil Nekl u libereckého soudu. Samotné své stíhání označil za „cílenou snahu jej démonizovat“ kvůli své minulosti.
Nekl byl koncem devadesátých let členem mezinárodního gangu, který ze zištných důvodů zavraždil v Srbsku nejméně čtyři řidiče kamionů. Srbský soud Nekla poslal na čtyřicet let do vězení. Vrah si nicméně požádal o odpykání trestu v české věznici.
V roce 2007 mu pražský městský soud snížil trest o patnáct let, protože čtyřicetiletý trest podle českých zákonů uložit nejde. Podle starého zákoníku, podle kterého byl Neklův případ posuzován, byl nejvyšší možný výjimečný trest - kromě doživotí, které ale nedostal - právě 25 let.
Nekl byl posléze z výkonu trestu podmínečně propuštěn.