Hlavní obsah

Za brutální ubití družky deset let

6. 12. 2004, 16:57 – PLZEŇ
Právo, Novinky, Svatava Hernandezová

Na deset let poslal v pondělí za mříže Krajský soud v Plzni nezaměstnaného Miroslava Blažka (53) z Karlových Varů. V únoru letošního roku zbil svoji družku tak brutálně, že to nepřežila. Rozsudek zatím není pravomocný, neboť žalovaný se na místě odvolal.

Foto: archiv polikliniky

Díky přístrojové novince odbaví zdravotníci ostravské Polikliniky Agel dvojnásobek pacientů.

Článek

Blažka, který má za sebou již několik trestů, viní žalobce z toho, že o valentýnské noci ze 14. na 15. února 2004 napadl po hádce svou družku Jaroslavu Roubalovou (30). Šestkrát ji v rychlém sledu udeřil pěstí do hlavy a břicha. Způsobil jí tak těžké krvácení do mozku, řadu podlitin v obličeji, otok plíce, krevní výroby v dutině břišní a poranění ledviny. Příčinou smrti bylo krvácení do mozku.

Ráno, když Blažek zjistil, že družka je mrtvá, odcizil z bytu video, televizi, a další elektroniku za více než sedm tisíc korun.

Dal jsem jí jen dvě facky

Obžalovaný se bránil, že ženě dal jen dvě facky, a jestli ji bil i někdy předtím, tak vlastně jen z výchovných důvodů. "Byli jsme spolu necelé dva měsíce, za tu dobu byla střízlivá asi tak pět dnů. Když se napila, zvala si do postele různý mužský. Pořád mě nutila, abych jí chodil pro alkohol...když jsem nechtěl, tak vyhrožovala, že si něco udělá...," popsal soužití obžalovaný.

V inkriminovaný den Blažek našel doma družku s dvojicí, kterou už znal ze dřívějška. "Seděli tam od rána a pili pivo a víno, naštval jsem se a šel do hospody, dal si šest desítek a asi tolik becherovek a pak se vrátil domů. Jarka byla už sama, začali jsme se hádat a já jí dal dvě facky, šel zpět do hospody a vypil asi dalších deset piv.

Vrátil jsem se v půl páté ráno, Jarka byla už studená, šel jsem zase do hospody ...Známým jsem pak dal klíče od bytu a řekl jim, aby to ohlásili... Nemyslel jsem, že bude po dvou fackách mrtvá," vypovídal už v přípravném řízení. K odcizeným věcem pak uvedl, že je chtěl prodat, aby měl peníze na její pohřeb.

Motivem byla žárlivost

"Podle svědků oba často navštěvovali restaurace a poškozená nadměrně holdovala alkoholu, téměř denně byla opilá. Motivem činu byla  mužova žárlivost. Podle znalců byl ale příčetným a ženu zmlátil v prostém zlostném afektu. Vzhledem k tomu, že poškozená byla drobné konstituce, musel si být vědom, že jí může svými pěstmi způsobit těžká zranění," uvedl v odůvodnění předseda senátu Tomáš Bouček.

Blažek je letitý recidivista, který velkou část života strávil v výkonu trestu. "Soud neshledal žádné polehčující okolnosti, žalovaný se k činu nedoznal, přitěžuje mu jeho trestní minulost. Jeho nápravu soud vidí jako problematickou, neboť ani opakované výkony trestu nemají na něho vliv. Proto se rozhodl mu uložit trest dlouhodobý v horní polovině trestní sazby," dodal Bouček. Po odvolání bude nyní definitivní rozhodnutí na Vrchním soudu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků