Hlavní obsah

Za brutální napadení seniora bouracím kladivem si muž odpyká 22 let, potvrdil soud

10. 10. 2012, 10:17 – Brno

Za brutální pokus o vraždu důchodce si recidivista Josef Hladík odpyká 22 let ve vězení. Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud. Hladík na oběť zaútočil bouracím kladivem a těžkou truhlářskou svorkou. Důchodce přežil díky náročné operaci. Nejvyšší soud rozhodl před časem bez veřejného jednání, ve středu pak usnesení zpřístupnil na internetu.

Foto: Jiří Bednář, Právo

Odsouzený Josef Hladík (vpravo) na lavici obžalovaných.

Článek

Hladík v dovolání tvrdil, že jeho čin byl důsledkem afektu, vzteku a náhlého hnutí mysli. Rozhodně prý neplánoval vraždu, nechtěl svou oběť připravit o život ani o majetek. Nejvyšší soud mu neuvěřil.

"Čin spáchal v úmyslu získat pro sebe majetkový prospěch, byť prvotní napadení poškozeného kladivem mohlo být afektivní zlobnou reakcí na namířenou plynovou pistoli," stojí v usnesení.

Nejvyšší soud se neztotožnil ani s námitkami proti výši trestu. Hladík jej považoval za nepřiměřeně přísný. "Dovolatel útočil na osobu starší, než byl sám, na muže ve věku 77 let, který byl invalidou, byl určitým způsobem handicapován, nemohl se náležitě pohybovat," uvedli soudci. Připomněli také to, že Hladík byl v minulosti dvanáctkrát soudně trestán.

Ústavní stížnost odsouzený zatím nepodal

Hladík má ještě teoretickou možnost podat ústavní stížnost. Zatím ji podle mluvčí Ústavního soudu Jany Pelcové nevyužil.

Čin se stal v květnu 2011 v Hradci Králové. Hladík žil v azylovém domě, údajně si ale sháněl podnájem. Proto vstoupil do důchodcova domu. Muž jej ale s plynovou pistolí v ruce vyzval, ať odejde. Údajně také Hladíka urážel.

Pachatel srazil seniora na podlahu. Našel bourací kladivo a nejméně třikrát jej udeřil do hlavy. Když se zraněný důchodce snažil vstát, udeřil jej Hladík znovu jiným těžkým předmětem. Pak mu ukradl doklady, pár mincí a pistoli.

Reklama

Výběr článků