Hlavní obsah

Větrovec z kauzy Berka má na triku další případ konkurzního podvodu

Právo, Josef Koukal

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Někdejšímu prorektorovi Vysoké školy Karla Engliše Vladislavu Větrovcovi hrozí soud. Policie ho totiž nově viní z mnohamiliónového tunelu dvou firem, na které byl před několika lety uvalen konkurz.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Vyšetřování okolností, za nichž byly z litoměřické společnosti Melbro a českolipské firmy Autostar Velimex vyvedeny celkem desítky miliónů korun, uzavřela protikorupční policie teprve začátkem letošního roku.

Návrh na podání obžaloby leží od začátku února na Okresním státním zastupitelství v Litoměřicích.

Větrovec, který působil ve firmách jako ředitel a manažer, měl podle policie ve spolupráci s konkurzním správcem z Teplic vyvádět z krachujících podniků peníze formou nesmyslně vysokých platů pro sebe a spřátelené zaměstnance, cestovních náhrad, podhodnocených prodejů majetku nebo nakupováním předražených služeb od jiných subjektů.

Za porušování povinností při správě cizího majetku mohou u soudu oběma mužům hrozit až osmileté tresty.

„Mohu potvrdit, že jsme návrh na podání obžaloby obdrželi. Zda bude podána obžaloba nebo se případ vrátí k došetření, rozhodne příslušný státní zástupce zhruba v první polovině března,“ potvrdil Právu litoměřický okresní státní zástupce Zdeněk Hammer.

Ředitel za 200 tisíc měsíčně

Jak se hospodařilo v podnicích, na které byl uvalen konkurz, a z jejichž zbytkového majetku měly být přednostně uspokojeny pohledávky věřitelů, dokládají výmluvně zjištění severočeských policistů z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Na drůbežářskou firmu Melbro byl prohlášen konkurz 26. října 2000. Stíhaný teplický konkurzní správce podle policejního spisu už 30. října dosadil na místo generálního ředitele Větrovce, který s podnikem už pár měsíců smluvně spolupracoval.

Nejenže podnik poté i nadále vyplácel Větrovce jako smluvního manažera, přestože se stal jeho zaměstnancem, ale zatímco předchozí ředitel pobíral necelých 22 tisíc hrubého měsíčně, jeho nástupce byl honorován platem téměř 203 tisíc hrubého.

Za padesátitisícové platy začali ve firmě obratem pracovat i další manažeři, kteří sem většinou nastoupili těsně před úpadkem nebo už po jeho vyhlášení.

Jen na mzdách měli Větrovec s druhým mužem podnik připravit za rok a půl, než byl podnik prodán, o víc než 7,5 miliónu korun. Podobným způsobem se zvýšily náklady na služební cesty, ostrahu objektu, nebo třeba opravu plotu kolem podniku.

Peníze se podle policie rozhazovaly za zády věřitelského výboru. Celkovou škodu kriminalisté vyčíslili na 26,7 miliónu, které se měly rozkutálet od října 2000 do dubna 2002, správce měl pak podnik do června 2004 poškodit o dalších víc než 6,5 miliónu.

Českolipský Autostar Velimex měli oba muži poškozovat od vyhlášení konkurzu v květnu 2002 do konce dubna 2004, a to obdobným způsobem jako v případě firmy Melbro. Škodu na podniku vyčíslili policisté na zhruba 4,5 miliónu korun.

Větrovce ani druhého muže se Právu včera nepodařilo kontaktovat.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám