Článek
Muži se ale tento trest zdál příliš přísný, a tak se odvolal. Útok přiznal, odmítl však, že by měl v úmyslu vraždit. U Vrchního soudu v Olomouci požadoval, aby byl potrestán jen za ublížení na zdraví a aby mu tedy byl uložen nižší trest. Nepochodil však, trest mu byl potvrzen.
„Je mi líto, co se stalo. Vraždit jsem rozhodně nechtěl. Nechápu, jak k tomu mohlo vůbec dojít. Byl jsem opilý, moc si toho nepamatuji. Po propuštění z posledního výkonu trestu jsem se snažil žít řádným životem. Těch 11,5 roku pro mě znamená doživotí. Vylezu v šestašedesáti, a to je konec,“ prohlásil ještě před rozhodnutím vrchního soudu Malík.
Dlouhodobě napadá fyzicky lidi
Ten však neobměkčil. „Jednání obžalovaného navazuje na dosavadní průběh jeho života, kdy zcela bezdůvodně, opakovaně, dlouhodobě a agresivně napadá fyzicky lidi, což nelze tolerovat,“ zdůraznil předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Libor Losa.
Právní kvalifikace, tedy pokus vraždy, je podle něj správná. „Útočil nožem na oblast, kde se nacházejí důležité orgány a cévy. Jednu zasáhl a málem tak způsobil smrt poškozeného. Kdyby nezakročily jiné osoby, chybělo k tomu jen pár minut. Sám neudělal nic, aby možnému fatálnímu následku zabránil. Minimálně z předchozí zkušenosti, kdy už podobně jednou jednal, si musel být vědom, že napadeného může takovým útokem usmrtit,“ vysvětlil soudce.
Trest na 11,5 roku vězení označil za zákonný a přiměřený. „Obžalovanému asi není ve vězení špatně. Vypadá totiž lépe než na fotkách z doby před vzetím do vazby. Jeho život tam pro něj možná bude přínosnější,“ konstatoval Losa.
Incident se stal 9. července krátce po jednadvacáté hodině v blízkosti lávky přes Mlýnský potok. Důvodem konfliktu byly klasické bezdomovecké problémy. Malík tam po předchozí slovní rozepři v opilosti napadl ukrajinského bezdomovce zavíracím nožem s čepelí dlouhou devět centimetrů.
Napadený utrpěl bodnořezné poranění hrudníku mimo jiné s krvácením z tepny se značnou ztrátou krve. Napadený nezemřel jen díky včasné lékařské pomoci. Krátce po útoku na zraněného narazili dva muži, kteří se šli do parku projít. Jeden mu poskytl první pomoc, druhý zavolal záchranku.