Hlavní obsah

V Třinci řádí zloděj koncovek veřejných pumpiček pro cyklisty

2:33
2:33

Poslechněte si tento článek

Třinec

Po vandalovi a zloději v jednom, který se zaměřuje na veřejné pumpy pro cyklisty, pátrají v Třinci. Magistrát spolu se strážníky zaregistroval od letošního března už 15 případů, kdy byly pumpičky poškozeny nebo některé jejich části ukradeny. Škoda se pohybuje okolo 10 tisíc korun.

Foto: město Třinec

Poničená hadice cyklistické pumpy, vandal z ní ukradl koncovku.

Článek

Pumpám vandal uřezává koncovky, poškozuje hadičky, kompresory nebo krade nářadí. Město uvedlo, že pravidelně je například poškozována pumpička U Bobošíka na náměstí T.G.M., naposledy pak byla přesným řezem poškozena pumpička u magistrátu.

„Jde nám o to, aby cyklisté měli v našem městě k dispozici dobrou službu. Bohužel někdo je proti. Nejde přitom o malé částky. Oprava jedné koncovky stojí téměř pět set korun. Ročně přitom město vynakládá na údržbu a opravy pumpiček pro cyklisty téměř sto dvacet tisíc,“ poukázal Leszek Gryga z odboru dopravy třineckého magistrátu.

Přesnou výši škody dosud magistrát nevyčíslil. „Jen u těch koncovek jde o částku blížící se pěti tisícům korun,“ sdělil mluvčí Třince Stanislav Cieslar.

Upozornil, že více než škoda však slušné cyklisty i úředníky mající provoz pumpiček na starost trápí, jak někdo zařízení v ulicích ničí. „U hadiček a dalších dílů jde spíše o to, že je problematické rychle získat konkrétní náhradní díly. Více než nějaký malý, ale důležitý komponent je větším nákladem pro město samotná práce servisního technika, respektive jeho čas,“ vysvětlil mluvčí.

Zachytily ho kamery?

Ředitel třinecké městské policie Libor Motyka prozradil, že pravděpodobného pachatele už zřejmě zachytily kamery. „Vyhodnocujeme záznamy, máme již několik indicií a věc vzhledem ke způsobené škodě pravděpodobně předáme polici,“ připojil šéf strážníků s tím, že pomoci by mohli svou všímavostí i občané.

Foto: město Třinec

Veřejná cyklistická pumpa v Třinci

To, že se případem policisté ještě nezabývají, potvrdil mluvčí Cieslar. „Snažíme se analyzovat další dostupné záběry a získat pro Policii ČR prokazatelnější záznamy,“ odůvodnil Motyka, proč se město ještě na policii neobrátilo.

Upozornil, že i když se pumpičky nacházejí na veřejných prostranstvích, je velice složité přistihnout pachatele přímo při činu. „Protože ne každý, kdo se třeba jenom krátce skloní nad zařízení, dělá nebo může činit něco nezákonného. Případné kamery by musely vidět doslova na prsty uživatelů pumpiček,“ povzdychl si.

Aby město učinilo řádění vandala přítrž, připravuje opatření. Co to bude, nechtěl Cieslar prozrazovat. Prostřednictvím svých internetových stránek však magistrát pachatele vyzval, nejen aby přestal pumpičky ničit, ale aby ukradené komponenty také jakýmkoliv způsobem vrátil.

Výběr článků

Načítám