Hlavní obsah

Umlátil svou matku surovým způsobem, dostal 23 let

5. 6. 2020, 9:27 – Plzeň • Aktualizováno 5. 6. 2020, 9:52
Právo, ČTK, pab

Výjimečný trest 23 let ve věznici se zvýšenou ostrahou uložil v pátek Krajský soud v Plzni dvaapadesátiletému Vlastimilu Šustkovi z Mariánských Lázní za loňskou vraždu matky. Čtyřiasedmdesátiletou ženu podle rozsudku zabil zvlášť surovým a trýznivým způsobem, když ji v dubnu v bytě mlátil a kopal do hlavy a těla. Žena kvůli těžkým zraněním následně zemřela v nemocnici.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Daniel Šustek při jednom z předchozích jednání.

Článek

Soud měl vynést rozsudek v lednu, kvůli Šustkově zdravotní indispozici jednání odročil, další vyhlášený termín zrušila opatření kvůli koronaviru. Šustek se v pátek k soudu dostavil, hlasitě si stěžoval, že mu není dobře a že v jednací síni nechce být. Verdikt proto soud vynesl v jeho nepřítomnosti. Rozsudek není pravomocný.

K napadení 74leté důchodkyně mělo dojít loni v dubnu v bytě v Mariánských Lázních. Šustek se tehdy domů vrátil opilý, s matkou se pohádal a pak ji podle státního zástupce umlátil. „Bil ji pěstmi a kopal do obličeje. Hlavou jí několikrát udeřil o podlahu,“ uvedl žalobce Jiří Richtr.

Obžalovaný z vraždy matky nepřišel k soudu. Demoloval vězeňskou celu

Krimi

Policii upozornil na neobvyklý hluk z bytu jeden ze sousedů. „Slyšel jsem takové divné rány. Tak jsem tam šel zazvonit. Nikdo ale neotvíral. Bylo mi divné, že je uvnitř úplný klid. Začal jsem na dveře bouchat pěstmi a po asi dvou minutách mi otevřel pan Šustek,“ vypovídal svědek. Zeptal se ho, zda může mluvit s jeho matkou a jestli je v pořádku. „Na to zareagoval vulgárními nadávkami a zabouchl dveře. Všiml jsem si, že měl ruce od krve. Tak jsem zavolal na tísňovou linku 158, že mám podezření na násilný trestný čin,“ pokračoval soused.

Ležela v pokoji

Policisté našli ženu ležet v bezvědomí na zemi v obývacím pokoji „V místnosti bylo hodně krve. Já jsem okamžitě muže zpacifikoval a nasadil mu pouta. Kolega se mezitím snažil poskytnout ženě první pomoc. Ta měla celý obličej od krve, stažené kalhoty a vedle sebe chomáče vytrhaných vlasů,“ popsal situaci v bytě zasahující policista.

Sám obžalovaný, který po zadržení policií nadýchal téměř dvě promile alkoholu, měl nejprve tvrdit, že matku našel ležet na zemi obličejem k zemi. „Profackoval jsem ji na tváři, aby se probrala. Snažil jsme se ji zvednout, ale protože mi upadla, tak jsem ji odtáhl za ruce do obýváku. Chtěl jsem zavolat na pohotovost, ale to už máma vstala a mašírovala si to zpátky do koupelny,“ vypovídal Šustek. Tam prý žuchla na zem, tak ji znovu odtáhl do obýváku.

„Přitom byl docela kravál, tak na mě přišel soused. Řekl jsem mu, že máma upadla v koupelně, ať neotravuje. Chtěl jsem zavolat sanitku, ale to jsem už nestačil, protože přijeli policajti,“ popsal v prvotní verzi obžalovaný. Později ale výpověď změnil.

Tvrdil, že byl pod vlivem alkoholu a léků, a proto nevěděl, co dělal, a nic si nepamatuje. Podle psychiatrů má Šustek poruchu osobnosti, která se u něho projevuje tak, že reaguje neadekvátně a agresivně.

Reklama

Výběr článků