Hlavní obsah

Soudkyně dala podnět ke stíhání exministryně Valachové kvůli křivé výpovědi

11. 8. 2022, 9:38 – Praha

Soudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková, která soudila část dotační kauzy kolem bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty, dala státnímu zástupci podnět k zahájení stíhání exministryně školství Kateřiny Valachové kvůli křivé svědecké výpovědi. Informoval o tom ve čtvrtek server Seznam Zprávy.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová

Článek

Podle soudkyně Valachová nemluvila pravdu, když u soudu vypovídala o pracovních a smluvních vztazích s advokátkou Petrou Novákovou. Ta poskytovala ministerstvu školství právní služby v letech 2016 až 2017, kdy Valachová byla v jeho čele.

Za zmíněný přečin hrozí šest měsíců až tři roky vězení. Valachová uvedla, že ji policie ani žalobci ve věci nekontaktovali. Státní zástupci to odůvodnili tím, že v kauze podali odvolání, kterým se bude nyní zabývat Městský soud v Praze.

„Budeme čekat na to, jak důkazy posoudí odvolací soud, a až bude rozsudek pravomocný, tak podnět posoudíme," řekl serveru Seznam Zprávy obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek.

Šéf unie sportu Jansta o kauze dotací pro sport: Hlavní odpovědnost má exministryně Valachová

Domácí

Server připomněl, že v květnu 2017 zasahovala na ministerstvu policie a obvinila Peltu a tehdejší náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou. Další část kauzy, která se dostala k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, se týkala krácení daně a Nováková v ní byla obžalována spolu s bývalým úředníkem ministerstva Zdeňkem Břízou.

Soudkyně oba nepravomocně zprostila obžaloby. Nyní dokončila písemné znění rozsudku a v něm napsala o podnětu ke stíhání Valachové.

Valachová vypovídala u soudu i v hlavní části kauzy, v níž Pelta dostal loni v listopadu za zmanipulování sportovních dotací šest let vězení a Kratochvílovou poslal soud do vězení na 6,5 roku. Pelta, Kratochvílová i státní zastupitelství se proti rozhodnutí na místě odvolali.

Do sportovních dotací jsem se nepletl, řekl expremiér Sobotka soudu

Krimi

Valachová (dříve ČSSD) byla ministryní školství ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) od roku 2015 do roku 2017. V reakci na kauzu manipulování sportovních dotací podala demisi. Případ stál místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve Fotbalové asociaci ČR vzdal z vazby. Svou vinu odmítají.

Reklama

Související články

Výběr článků