Hlavní obsah

Soud rozhoduje o žalobě na Varnsdorf kvůli radarům

8. 7. 2020, 14:33 – Ústí nad Labem
Právo, Aleš Pelikán

Správní žalobu ministerstva vnitra na město Varnsdorf kvůli radarům na měření rychlosti začal projednávat ve středu senát správního úseku Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ministerstvu se nelíbil postup města, které opakovaně uzavřelo smlouvu s firmou, která dostávala peníze za každé naměřené překročení rychlosti. O sporu má soud rozhodnout v pátek.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Měření rychlosti (Ilustrační foto)

Článek

Město i přes kritiku uzavřelo v pořadí již třetí smlouvu s firmou Water Solar Technology (WST) provozující radary loni v březnu. Ministerstvo poté podalo dozorovou žalobu, jednání města je podle něj v rozporu se zákonem. Firma byla na měření hmotně zainteresována, čím víc lidí překročilo rychlost, tím větší odměnu získala. Podle judikatury Nejvyššího správního soudu je nezákonné, má-li třetí subjekt hmotný zájem na výsledcích měření.

Loni na konci roku si na měření rychlosti ve Varnsdorfu posvítila policie a obvinila pět lidí včetně tehdejšího starosty Stanislava Horáčka. Ten zhruba dva měsíce předtím Právu řekl, že město do té doby vybralo na pokutách zhruba 90 milionů korun, z toho asi 37 milionů korun platilo firmě náklady.

Město žalobu odmítá

Po obvinění kvůli radarům město smlouvu loni v prosinci zrušilo. Podle vyjádření svého zástupce o tom ministerstvo nevědělo, nic o tom netušil ani soud. „Zazněly nové skutečnosti. Pro nás to bylo překvapivé,“ řekla předsedkyně senátu Markéta Lehká.

S podanou žalobou město nesouhlasí. Jeho právní zástupce Jiří Brož u soudu proto navrhl její zamítnutí. „Nedošlo vůbec k výzvě k nápravě, jak to zákon předpokládá, ministerstvo podalo rovnou žalobu,“ řekl Brož. „Město deklarovalo svůj záměr neustoupit. Neinformování provázelo celé řízení. O některých krocích města jsme se dozvěděli od veřejnosti,“ uvedl zástupce ministerstva.

Po vypovězení smlouvy na konci roku město žádnou další neuzavřelo, i když uvádělo, že chce rychlost měřit dál, ale jiným způsobem. Zastupitelé na konci května rozhodli, že radary v nedaleké obci Studánka a na dalších osmi místech zatím nebudou.

Reklama

Související témata:

Výběr článků