Hlavní obsah

Šéf Vězeňské služby zaútočil na ministerského náměstka, zmařil prý pomoc policistům

29. 8. 2015, 10:32
Právo, Jakub Troníček

Generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek podle zjištění Práva nezvykle ostře zaútočil na náměstka ministerstva spravedlnosti Vladimíra Zimmela, který má oblast vězeňství ve své gesci.

Foto: Milan Malíček, Právo

Generální ředitel vězeňské služby Pavel Ondrášek

Článek

V dopise, který šéf vězeňských strážců zaslal zhruba v polovině srpna a který má Právo k dispozici, vyčítá Ondrášek Zimmelovi zejména zkreslené informování ministra ohledně připravenosti Vězeňské služby pomoci policistům se zvládáním situace související s migrační problematikou.

„Vězeňská služba byla připravena pomoci policii personálně na základě dohody o spolupráci, ale po vaší intervenci u ministra spravedlnosti byl tento záměr zmařen,“ napsal generál Ondrášek Zimmelovi v dopise, jehož kopii dostal na stůl i šéf justičního resortu za hnutí ANO Robert Pelikán.

K jednostrannému informování ministra jste zvolil termín, kdy jste věděl, že jsem na dovolené v zahraničí.
z dopisu Pavla Ondráška

Ten přitom zhruba před více než týdnem skutečně veřejně nápad ministerstva vnitra na zapojení vězeňských strážců do řešení problematiky uprchlíků odmítl s tím, že služba na to nemá dost lidí.

„Podotýkám, že jste k jednostrannému informování ministra zvolil termín, kdy jste věděl, že jsem na dovolené v zahraničí, a nemohl jsem se tak k věci vyjádřit. Jsem nucen se domnívat, že ministr spravedlnosti neobdržel úplné a objektivní informace,“ konstatoval v této souvislosti Ondrášek a dodal, že Zimmel od něj předtím relevantní informace dostal.

Sám Pelikán se ale v pátek za svého náměstka postavil a vyjádřil mu plnou důvěru. „Osobně mne tento styl komunikace velmi zklamal. Situaci neberu na lehkou váhu a s panem generálem ji proberu osobně, stejně jako stav v jeho úřadu,“ uvedl pro Právo ministr a dodal, že s mnohými postupy uvnitř Vězeňské služby je nespokojený.

Ondrášek se ke konfliktu nechtěl vyjadřovat. „Považujeme to za interní záležitost,“ odmítl komentář Robert Blanda z tiskového odboru Vězeňské služby. Zimmel na otázky Práva neodpověděl.

Ondrášek chce omluvu

Situace s migrační politikou každopádně není jediná věc, kterou Ondrášek Zimmelovi vyčetl. Ostře na něj zaútočil také kvůli údajným neoprávněným zásahům do řízení Vězeňské služby a snaze lustrovat její manažery z ekonomického úseku generálního ředitelství.

„K prověřování minulosti zaměstnanců státní správy jsou stanoveny zákonné postupy včetně podmínek, za jakých nemohou vykonávat taxativně uvedené pozice. Způsob, jakým jste shromažďoval informace o některých osobách, se těmto podmínkám podstatně vymyká,“ napsal Ondrášek Zimmelovi. Jeho aktivity pak označil v demokratické společnosti za velmi nestandardní.

Ondrášek ve svém dopise naznačil, že vlivného náměstka ke zmíněným krokům vedla snaha o jeho vlastní diskreditaci. Poznamenal přitom i údajnou aktivitu Zimmela, který podle něj za jeho zády obcházel jednotlivé ředitele věznic s dotazy, zda by na postu svého generálního ředitele uvítali někoho jiného.

Jak bude případná další spolupráce obou znesvářených vysokých představitelů resortu pokračovat, zatím není jasné. Možné ale je, že Zimmel se s Ondráškem kromě oficiálních jednání setká také u soudu. Šéf Vězeňské služby totiž na ministerském náměstkovi požaduje také písemnou omluvu za údajný výrok z poloviny srpna, podle kterého řídí své podřízené jako car.

„Tento nehorázný osobní výpad již nemohu přejít, a proto vás žádám o písemnou omluvu. V opačném případě se budu nucen domáhat omluvy jinými prostředky,“ uzavřel Ondrášek nezvykle ostrým tónem svůj dopis.

Reklama

Související témata:

Výběr článků