Hlavní obsah

Řidič kamionu natlačil na dálnici dodávku na svodidla. Podle soudu omylem

14. 10. 2022, 14:35

Bez trestu odešel ve čtvrtek od tachovského okresního soudu řidič kamiónu Martin Žížala, který při nebezpečném manévru na dálnici D5 natlačil dodávku na svodidla a z místa odjel. Samosoudce Miloslav Vajgant během jednání upozornil na Žížalovo nebezpečné chování na silnicích, i přesto dospěl k závěru, že nešlo o úmysl vytlačit vozidlo ze silnice a 39letého muže poslal k přestupkové komisi.

Záznam z nehody a obžalovaný řidič kamionuVideo: Patrik Biskup, Právo

 
Článek

„Proti rozhodnutí o postoupení věci správnímu orgánu jsem se na místě odvolal. Nesouhlasím s názorem soudu, že obžalovaný mohl vozidlo poškozeného přehlédnout a najel na něho omylem,“ uvedl státní zástupce Ondřej Wendler.

Incident se stal loni v únoru u sjezdu na Stříbro ve směru na Rozvadov. „Obžalovaný vjel s nákladní soupravou do jízdní dráhy vozidlu Fiat Ducato v úmyslu ho vytlačit mimo komunikaci. Jeho řidič byl nucen prudce brzdit a najet na svodidla, aby zabránil střetu. Přitom došlo k bočnímu kontaktu obou vozidel, při kterém přišel řidič dodávky o zpětné zrcátko a došlo i k poškození dalších částí fiatu o svodidla,“ uvedl v obžalobě státní zástupce.

Ze záznamu z palubní kamery dodávky je vidět, jak ji kamion doslova přimáčkne na krajní svodidla. Pak zatočí prudce doleva a pokračuje v jízdě.

Řidiče kamionu s průšvihy má znalkyně za svatouška

Samotné nehodě předcházela vyhrocená situace, kdy Žížala dodávku předjížděl. „Zpět do pravého pruhu začal přejíždět v době, kdy si byl vědom toho, že ještě celou délkou nákladní soupravy nepředjel dodávkové vozidlo. Jeho řidič na to reagoval tím, že přejel do odbočovacího pruhu, aby zabránil střetu. Pak obviněného problikl a následoval manévr, který je předmětem obžaloby,“ popsal žalobce.

To, že by se jednalo o úmyslné vytlačení, Žížala před soudem popřel. „Potřeboval jsem vyjet z dálnice. Proto jsem se při předjíždění dodávky snažil dostat co nejdřív zpátky do pravého pruhu. Když na mne její řidič zablikal dálkovými světly, odvodil jsem z toho, že o mně ví, ubere plyn a nechá mě vjet do odbočovacího pruhu. Tak jsem udělal ten manévr doprava. Nebyl v tom žádný agresivní úmysl,“ vypovídal Žížala. Z dálnice ovšem nakonec nevyjel. Prý si posléze uvědomil, že vlastně chce vyjet až na dalším sjezdu.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Obžalovaný řidič kamionu

Podle výčtu dopravních prohřešků Žížala rozhodně není žádným silničním andělem. V policejních záznamech má několik incidentů od nebezpečných manévrů na silnici přes potyčky s řidiči, na což soudce upozornil. „Ohrožení řidiče při přejíždění z pruhu do pruhu, blokování, vytlačování, nerespektování zákazu předjíždění,“ citoval soudce Vajgant z policejních údajů. Upozornil také na to, že Žížala byl v souvislosti s chováním na silnici odsouzen za ublížení na zdraví.

„Nejprve kopanci poškodil osobní vozidlo a následně jeho řidiče fyzicky napadl tak, že jej chytil za krk a hlavou tloukl o čelní sklo, přičemž mu zlomil nos,“ popsal soudce.

V dalším případu, jak rovněž zaznělo u soudu, chtěl Žížala ujet od zaviněné dopravní nehody. „Svědkovi, který ho chtěl natočit, vytrhl z ruky mobilní telefon a zahodil ho,“ konstatoval soudce.

Reklama

Související témata:

Výběr článků