Hlavní obsah

Řidič autobusu zkolaboval za volantem. Muž převzal řízení a zachránil cestující

16. 9. 2019, 11:30 – Liberec • Aktualizováno 16. 9. 2019, 14:14

Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr v pondělí ráno zachránil téměř 50 dalších cestujících autobusu na Liberecku. Řidič na čtyřproudé rychlostní silnici z Liberce na Turnov totiž zkolaboval a autobus narazil do svodidel, a Raisr převzal řízení. Čin považují liberečtí mluvčí záchranné služby i policie za výjimečný.

Foto: Policie ČR

Řidič autobusu za volantem zkolaboval.

Článek

"Jedná se o neuvěřitelný heroický čin. Zachránil tím zdraví a životy bezmála 50 osob," řekl krátce po incidentu mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Duchapřítomnou reakci ocenil i mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. "Kdyby nikdo nezareagoval, autobus by se převrátil nebo se stalo cokoliv dalšího, tak samozřejmě mohl být velký problém a mohli jsme tady mít hromadné neštěstí," řekl.

Foto: Policie ČR

Muž zachránil cestující před nehodou.

Řidič autobusu zkolaboval krátce po 7:15 na čtyřproudé silnici nedaleko odbočky na Jablonec nad Nisou. Podle Robovského dostala policie oznámení o kličkujícím autobusu, který narazil do svodidel. "Podle předběžných informací řidič autobusu pravděpodobně vlivem nějaké zdravotní komplikace zřejmě zkolaboval. Po nárazu do svodidel měl vypadnout zpoza volantu," uvedl Robovský.

Autobus nikdy neřídil

Nikdy předtím autobus neřídil. "Já na to nemám ani oprávnění, jen na auto," řekl Raisr. Právě rána do svodidel a pohled na ležícího řidiče přiměly Raisra k rychlé reakci. "Autobus směřoval na druhou stranu do svodidel, a tam byl sráz. Tak jsem si říkal, to bude špatný, to bude špatný. Tak jsem honem skočil z předního sedadla na sedadlo řidiče a začal autobus řídit," popsal Raisr.

Muže sedícího za ním požádal, aby vytáhl řidiče, který byl v bezvědomí a byl nohami zaklíněný v pedálech. Ve spolupráci s jednou mladou ženou se to druhému muži povedlo. "Pak jsem se už dostal na pedály, takže jsem mohl začít brzdit," řekl Raisr, který pracuje jako softwarový specialista.

S autobusem jel ještě asi kilometr dál k benzinové stanici v Hodkovicích nad Mohelkou, kde mohl bezpečně zastavit. Řidiče autobusu odvezla záchranná služba do nemocnice v Turnově.

"Předpokládáme, že má nějaké interní onemocnění, které jsme nedokázali specifikovat, proto jsme ho přepravili na interní ambulanci k dalšímu vyšetření," dodal Georgiev.

Reklama

Výběr článků