Hlavní obsah

Prodával samopaly podobné těm, jaké použili teroristé v Paříži. Dostal tři roky

21. 1. 2020, 10:11 – Plzeň • Aktualizováno 21. 1. 2020, 10:36
Právo, Patrik Biskup

Za nedovolené ozbrojování a nepovolený mezinárodní obchod se zbraněmi potrestal v úterý Krajský soud v Plzni Václava Bureše tříletým vězením. Podle spisu obchodoval se stejnými typy zbraní, jaké v roce 2015 použili teroristé ve Francii. Navíc dostal pokutu 200 tisíc korun a zákaz prodeje zbraní na pět let.

Václav Bureš u souduVideo: Patrik Biskup, Právo

 
Článek

„Obhajobu obžalovaného o tom, že zbraně považoval za vyhovující z hlediska předpisů České republiky, považuje soud za účelovou. Kdyby tomu tak bylo, neměl by důvod zbraně nakupovat na doklady cizích osob. Musel si být vědom svého protiprávního jednání,“ uvedl předseda senátu Přemysl Špicar.

Z rozsudku vyplývá, že Bureš od listopadu 2010 do dubna 2015 utajeně nakoupil na Slovensku dvě stovky úředně znehodnocených samopalů a přes třicet pistolí, které pak dál přeprodával neznámému Ukrajinci. Tyto zbraně ale nesplňovaly požadavky české legislativy pro jejich znehodnocování a podle znalců se daly poměrně snadno reaktivovat. Právě nedostatečně znehodnocenými slovenskými samopaly, přestavěnými zpátky na použitelné, vraždili v roce 2015 v Paříži islámští teroristé.

Čech prodal stovky samopalů, jakými zabíjeli teroristé v Paříži

Podle státního zástupce naše zákony nahlížejí na tyto zbraně jako na plně funkční. Jejich držitelé musí mít patřičný zbrojní pas a licenci. K obchodování s nimi v rámci Evropy je nutné povolení ministerstva průmyslu a obchodu. Nic z toho ale Bureš neměl. Vysloužil si tak obvinění ze zločinu nedovoleného ozbrojování a provedení obchodu s vojenským materiálem bez povolení nebo licence. Za to mu hrozilo až osm let.

Žalobce je přesvědčen, že Bureš o zákazu držení těchto zbraní v ČR věděl. Poukázal především na to, že si je opatřoval pod různými identitami a nechal je doručovat na jiné adresy.

Svědek trpí duševní poruchou

Dokonce naznačil i možnost, že si sám nechal některé zbraně zpátky zprovoznit. Jeden ze svědků totiž tvrdí, že několik samopalů pro obžalovaného upravil do střelbyschopného stavu. Na jeho výpovědi ale vyšetřovatelé obvinění postavit nemohli.

Teroristické útoky se v Paříži odehrály v listopadu 2015 na šesti místech včetně hudebního sálu Bataclan. Zemřelo při nich 130 lidí, dalších 352 bylo zraněno. Bylo při nich použito šest střelných zbraní a čtyři sebevražedné útoky. Všech sedm teroristů zemřelo.

„Muž trpí duševní poruchou a jeho věrohodnost je podle soudního znalce snížená. Nicméně popsal, že mu obviněný nosil zbraně, aby je reaktivoval. Za každý kus prý dostal odměnu v řádu stovek korun. Několik samopalů jsme také u něho našli. Tvrdil o nich, že patří obviněnému,“ řekl Právu zdroj, který zná detaily celého případu.

Podle vyjádření Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva nebyly v případě samopalů znehodnoceny hlavní části zbraně. „Jednalo se pouze o znehodnocenou hlaveň, kterou lze obměnit za jinou funkční,“ konstatovali znalci.

Bureš se hájil tím, že zbraně sice odporovaly české vyhlášce, ale nebyly střelbyschopné. „Do doby, než se stal ve Francii ten průšvih se slovenskými zbraněmi, to nikdo neřešil,“ uvedl obviněný muž, který v minulosti organizoval pochody radikálních extremistů.

Zbraně pro sběratele?

Rozhodně popřel, že si znehodnocené zbraně nechával zpátky upravovat. „Ten svědek, co to říká, nemluví pravdu. Známe se spolu odmala, nějaké věci pro mě opravoval, ale ne tak, jak tvrdí. Sám měl zájem o nějaké znehodnocené zbraně, tak jsem mu je objednával přes internet, se kterým neuměl pracovat. On to potom použije proti mně,“ uvedl Bureš.

Podle svých slov neprodával zbraně proto, aby je někdo dával do střelbyschopného stavu. O ukrajinském kupci tvrdí, že jeho identitu nezná.

„Řekl mi, že zbraně shání pro nějakého sběratele. Já jsem si na jednu přirazil pět stovek. Nebyl to bůhvíjaký kšeft, ale nedělal jsem to pro prachy. Kdybych věděl, že s tím někdo bude dělat nějaký blbosti, tak to prodám za úplně jiný peníze,“ uzavřel Bureš.

Reklama

Související témata:

Výběr článků