Hlavní obsah

Při běsnění na záchytce málem uškrtil mladíka. Cítím se nevinen a ponížen, řekl soudu

2. 11. 2021, 15:05 – Zlín

Z trestného činu opilství se od úterý zpovídá před zlínským krajským soudem Roman Valigura. Ten se podle státního zástupce letos v dubnu snažil na protialkoholní záchytné stanici v Kroměříži uškrtit prostěradlem tehdy 19letého mladíka. Jelikož se útočník podle obžaloby před činem uvedl užitím návykové látky do stavu nepříčetnosti, není stíhaný z pokusu o vraždu. Za opilství mu hrozí tři až 10 let vězení. Obžalovaný řekl, že se cítí nevinen.

Foto: Dalibor Glück, ČTK

Obžalovaný Roman Valigura u soudu

Článek

Třiatřicetiletého Valiguru převezla na záchytnou stanici záchranná služba kvůli akutní intoxikaci návykovými látkami. Předtím Valigura na tísňovou linku oznámil, že zabil svou matku, což ale nebyla pravda. Podle žalobce Martina Malůše byly mužovy rozpoznávací a ovládací schopnosti po požití pervitinu a kouření marihuany zcela vymizelé.

Personál Valiguru umístil do cely, kde již byl mladý muž. Podle obžaloby měl Valigura vlivem působení drog a s tím spojených halucinací pocit, že se jej snaží mladík zabít, proto sroloval prostěradlo, omotal ho muži kolem krku a začal ho velkou intenzitou škrtit.

„V důsledku škrcení (napadený) nemohl dýchat a nebyl schopen se bránit,” řekl Malůš.

Nebyla to nutná obrana. Propíchl ho durch, rozhodl soudce o vraždě na Českolipsku

Krimi

Díky zásahu zdravotnice a klientů stanice se podařilo útočníka odstrčit a odtáhnout mladšího z mužů ven z místnosti. Mladík nebyl nijak vážně zraněn. Soud v úterý přehrál kamerový záznam z místnosti, ze kterého je patrné, že útok trval několik minut.

Obžalovaný Valigura je stíhaný vazebně. „Cítím se nevinen a ponížen. Dostal jsem z něj strach, když mi vyhrožoval, že mě zabije,” řekl k incidentu Valigura.

Připustil, že muži omotal prostěradlo kolem krku a shodil ho na zem. „V žádném případě jsem ho neškrtil. Nejsem žádný vrah, já jsem se jenom bránil,” řekl obžalovaný. Doplnil, že se smotáváním prostěradla chtěl uklidnit, jelikož byl ve stresu.

Řidič na Zlínsku přejel do protisměru. Po srážce s náklaďákem na místě zemřel

Krimi

Před soudem v úterý Valigura dále uvedl, že pervitin užívá pětkrát nebo šestkrát do roka a marihuanu občas. „Nejsem žádný těžký toxikoman,” řekl.

V minulosti se kvůli závislosti na návykových látkách léčil. V přípravném řízení uvedl, že mívá po požití pervitinu vidiny, v úterý však řekl, že si není vědom toho, že by trpěl halucinacemi. Prohlásil také, že spolupracuje s agenty CIA (americká Ústřední zpravodajská služba).

Znalec z oboru psychiatrie konstatoval, že Valigura je závislý na návykových látkách a požití drog u něj způsobuje psychotickou poruchu, která se projevuje vymizením rozpoznávacích a ovládacích schopností, bludy a ztrátou kontaktu s realitou.

Podle znalce z odboru psychologie netrpí Valigura poruchou osobnosti a ve stavu střízlivosti je schopen podat věrohodnou výpověď. Hlavní líčení bylo odročeno na 14. prosince.

Reklama

Výběr článků