Hlavní obsah

Poradce premiéra Fialy si stěžoval, že ho policie odposlouchávala. Byl důvod, řekl Nejvyšší soud

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

V prosinci 2022 povolil Obvodní soud pro Prahu 5 telefonní odposlech přednosty kliniky kardiovaskulární chirurgie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Ivana Netuky, který je poradcem premiéra Petra Fialy pro zdravotnictví. Policie měla tehdy indicie, že je zapojený do manipulací s veřejnými zakázkami pro nemocnici.

Foto: archív autora

Ivan Netuka

Článek

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) případ po několika měsících odložili s tím, že žádné podezření z trestné činnosti neprokázali. Dvaapadesátiletý lékař se poté obrátil na Nejvyšší soud v Brně (NS), aby přezkoumal zákonnost příkazu k odposlechu. Poukázal především na to, že je předním lékařem v oblasti kardiovaskulární chirurgie, který nikdy nebyl obviněn ze žádného trestného činu a který v rámci svého povolání poměrně často telefonicky konzultuje zdravotní stav svých pacientů na dálku.

„Došlo k zásahu nejen do ochrany mé osobnosti, ale i osobnosti mnoha pacientů, a to konkrétně k zásahu do jejich soukromí,“ argumentoval Netuka. Kriminalisté jeho aktivitu na mobilu monitorovali tři měsíce. Kromě toho si prostřednictvím soudního povolení vyžádali od operátora výpisy hovorů půlroku nazpátek.

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu z letošního ledna, které mají Novinky k dispozici, bylo nařízení odposlechu důvodné. Senát v čele s jeho předsedou Tomášem Vicherekem poukázal především na to, že státní zástupce na základě dosavadních výsledků prověřování detailně popsal do návrhu k vydání příkazu odposlechu i okolnosti důvodně nasvědčující zapojení Netuky do páchání trestné činnosti v koordinaci s dalšími podezřelými osobami.

Šlo především o nákup nového kardiochirurgického robota. Podle soudu ze zachycených odposlechů vyšlo najevo, že pořízení nového robota inicioval právě Netuka. „Z dalších odposlechů vyplynulo důvodné podezření, že je předem domluveno, že dodavatelem nového robota bude společnost Promedica Praha. Ta jej sice měla IKEM darovat, ale následně měla od zdravotnického zařízení získat 20 milionů za školení zaměstnanců, kteří budou s tímto robotem pracovat, čímž mělo dojít k obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek,“ stojí dále v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Vyšší angažovanost při pořizování nových zdravotnických přístrojů podle soudu vedly orgány činné v trestním řízení k podezření, že zástupci IKEM včetně Netuky by mohli domlouvat zvýhodnění určitých dodavatelů IKEM a za to obdržet protiplnění.

Lékař nemá výjimku

Soud upozornil na to, že na zákonnosti povolení příkazu k odposlechu nemá vliv ani pozdější skutečnost, že trestní věc byla odložena. Podle něj neobstojí ani námitka Netuky ohledně zásahu do soukromí jeho pacientů, se kterými přes telefon konzultuje jejich zdravotní stav a  tímto způsobem dochází k předávání citlivých údajů.

„Povolání lékaře jako takové nepřináší exkluzivní vynětí z aplikace institutu odposlechu a dalších operativně pátracích prostředků. V tomto případě stojí za to zdůraznit, že prověřování v dané věci nebylo žádným způsobem zaměřeno na zjišťování údajů o jeho případných pacientech. Že se odposlech odehrával na úseku zdravotnictví je logické, jestliže v rámci jeho jeho organizačního a materiálního zabezpečení byly prověřovány poznatky o spáchání trestné činnosti korupčního charakteru,“ uzavřel Nejvyšší soud.

Výběr článků

Načítám