Hlavní obsah

Policista znásilnil sedmnáctiletou dívku. Ať to s ním vyřeší jeho náčelník, nechtěl ho potrestat soud

2:37
2:37

Poslechněte si tento článek

Brno

Nebývalou míru tolerance předvedl karvinský okresní soud na případu policisty, který neurvale osahával na intimních partiích teprve sedmnáctiletou dívku. Muž se své chování snažil označit za „laškování“, což soud zřejmě uznal a případ přenechal policistovu nadřízenému k případnému kázeňskému potrestání. Policista však nakonec soudu neunikl.

Foto: Petr Kozelka , Novinky

Ústavní soud

Článek

Do případu se totiž vložil odvolací ostravský krajský soud, po jehož zásahu byl policista odsouzen za znásilnění ke dvouletému vězení s podmíněným odkladem na dva roky.

Verdikt potvrdil už i Ústavní soud, který své rozhodnutí zveřejnil v těchto dnech ve své databázi. Pravomocné odsouzení za úmyslný trestný čin tak pro muže znamená konec v uniformě.

Ke znásilnění došlo v únoru 2023 v jednom z bytů, kam spolu s dalšími lidmi policista, v té době mimo službu, zavítal. Zábava se ale zvrtla do nepřípustného chování. Muž totiž vešel do pokoje, kde podřimovala sedmnáctiletá dívka a její kamarádka.

Jak uvedl soud, muž veden svým sexuálním pudem chtěl dívku nejprve stáhnout z gauče, což se mu kvůli jejímu odporu nepodařilo. Tak dívce aspoň zaklekl ruce a začal ji osahávat, ačkoli mu říkala, ať toho nechá a dotykům se snažila bránit. V tu chvíli naštěstí procitla dívčina kamarádka, muže okřikla a ten ještě, než odešel, tak svou oběť důkladně osahal v intimních partiích.

Nebylo to jen laškování?

Muž u soudů namítal, že dívka podala trestní oznámení až tři dny po činu a po konzultaci se svým přítelem, jako by se prý „sama nedokázala rozhodnout, do jaké míry jí vadilo jeho chování“. K tomu soudy nabádal, aby se zamyslely, zda jeho jednání překročilo společensky přijatelné meze „laškování“ do té míry, aby musel být soudně trestán.

Soudy mu v odpověď vzkázaly, že je jasně usvědčován nejen výpovědí oběti, ale i její kamarádky a dalších lidí, kteří byli v tu dobu v bytě a kteří se shodli na tom, že poškozená byla v šoku, plakala a třásla se. Ostatně policistův kamarád, který byl v tu chvíli ve vedlejším pokoji, jej hned po incidentu vykázal z bytu.

Muž si na přístup justice stěžoval až k Ústavnímu soudu s tím, že žádný soud se pořádně nezabýval jeho návrhy a námitkami.

Jenže u senátu se soudkyní zpravodajkou Ditou Řepkovou nepochodil. „Ústavní soud dospěl k závěru, že ústavní stížnost je zjevně neopodstatněná. V podané stížnosti vznáší stěžovatel do značné míry nekoncepčně námitky, které z většiny postrádají ústavněprávní relevanci a jsou velmi podobné námitkám již uplatněným v trestním řízení, se kterými se jak okresní, tak krajský a Nejvyšší soud pečlivě zabývaly,“ smetla Řepková stížnost ze stolu.

Výběr článků

Načítám