Hlavní obsah

Policista při zákroku zadusil zdrogovaného mladíka. Skončil s podmínkou

4:38
4:38

Poslechněte si tento článek

S dvouletou podmínkou za usmrcení sedmnáctiletého mladíka zdrogovaného silnou dávkou LSD odešel v úterý od odvolacího Krajského soudu ve Zlíně devětapadesátiletý policista Pavol Oprchal. V květnu 2022 v Uherském Brodě při zákroku zakleknutím podle soudu zadusil a usmrtil zdrogovaného sedmnáctiletého mladíka.

Soud uložil policistovi dvouletou podmínku za usmrcení zdrogovaného mladíkaVideo: Aleš Fuksa, Novinky

Článek

Policisté se rozhodli zajímat se o muže, poté co dvakrát skočil z mostu do řeky Olšavy a pak skočil i na auto. Nejaktivnější z nich zdrogovaného mladíka zalehl a po poutání zaklekl, přičemž se mladík asi po osmiminutovém zákroku udusil.

Dvě policejní hlídky objevily mladíka pod vlivem LSD, když seděl na trávě u zídky poblíž silnice. Směrem k němu se vydal zkušený policista Oprchal. Uvedl, že chtěl zjistit, zda není mladík zraněn po opakovaném skoku z výšky několika metrů do kamenitého koryta řeky, kde bylo necelých třicet centimetrů vody.

Jenže po jeho příchodu k mladíkovi se situace zvrtla. Údajně se podivně prudce pohnul a policista na to zareagoval. „Přestože v danou chvíli byla situace na místě klidná a poškozený se žádného protiprávního jednání nedopouštěl, svedl jej obžalovaný na zem, kde jej ležícího na břiše zalehl vahou svého těla v oblasti jeho zad,“ popsal již dříve soudce uherskohradišťského soudu Jiří Přibyl.

Mladíka se poté pokoušeli v sanitce neúspěšně resuscitovat záchranáři.

Podle znalců mělo déletrvajícím zakleknutím dojít k tzv. poziční asfyxii, tedy stavu, kdy člověk tlačený proti pevné podložce nemůže v důsledku tlaku na hrudník či záda dýchat.

Okresní soud vloni zákrok kvalifikoval jako usmrcení z nedbalosti a připomněl, že policista nedostatečně kontroloval mladíkův zdravotní stav. Za to dostal trest tří let vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky a zákaz působení u bezpečnostních sborů na pět let. Nynější odvolací soud původní trest zmírnil na dvouletou podmínku.

Odsouzený muž podle soudu jako policista porušil povinnosti a podmínky stanovené pro použití donucovacích prostředků. Odvolací soud však zohlednil řádný život obžalovaného i intoxikaci teenagera, která přispěla k tragickým následkům. Podle soudu mu znemožnila říci, že nemůže dýchat. „Jednalo se o dosti nešťastnou souhru okolností,“ sdělil soudce zpravodaj Jiří Dufek.

Státní zástupce Martin Malůš navrhl, aby bylo odvolání zamítnuto. „Nepovažuji jej za důvodné. Odvolání pouze opakovalo argumentaci, se kterou se už vypořádal soud prvního stupně,“ sdělil Malůš.

Pobouřený obhájce

„Rozsudek se odchyluje od stávající judikatury. A jde o jasnou výzvu ministru vnitra i policejnímu prezidentovi na to, aby se zásadním způsobem změnil přístup policistů při podobných zákrocích. Rozsudek vyslal řadovým policistům sdělení, že když přijedou na místo a nebudou si ničeho všímat, tak je to lepší, než když budou nevyškolení a nevycvičení zasahovat, jako zasahovali v případě Uherského Brodu,“ řekl po skončení soudu médiím obhájce Radek Ondruš.

„Mám jediný vzkaz pro mladé kolegy na policii: Ať k takovým zákrokům nejezdí. Ať si zapálí cigaretu a počkají někde vedle,“ sdělil jen chvíli předtím odsouzený Oprchal.

Na místě zásahu proti zdrogovanému mladíkovi byla pětice policistů včetně velitele zásahu. Odsouzen byl jeden. „Byl vyfocen okolojdoucím policistou a následně udán. Pokud by byl nafocený celý zásah, vypadalo by to dnes u soudu jinak. Státní zástupce vybral formou výběrové spravedlnosti jednoho ze zasahujících policistů, úplně pominul jakoukoliv úlohu velitele zásahu, který u toho celého stál a díval se na to. Pominul i aktivitu lékařky, která mého klienta nechala zakleknutého. Když se ptal, jestli ho mají otočit, řekla, že ne,“ uvedl Ondruš.

Foto: Aleš Fuksa

Policista Pavol Oprchal se svým obhájcem Radkem Ondrušem (vlevo)

Ondruš pro svého klienta požadoval zproštění obžaloby. Tvrdí, že zakleknutí nemohlo trvat osm minut. O mrtvém mladíkovi tvrdí, že o něm bylo známo, že je agresivní. „Byla to známá firma, záchranáři už s ním měli své zkušenosti, znal jej i velitel policejního zásahu, který bydlel ve stejné ulici jako mladík,“ podotkl Ondruš.

Zakleknutí nafotil jiný policista

Proti rozsudku se Oprchal dovolá k Nejvyššímu soudu. I kdyby byl ale po sérii soudu zproštěný, nedokáže si představit, že by se k policii vrátil. „Od té doby jsem na policii nebyl. Proti kolegům vůbec nic nemám. Ale vedení policie Zlínského kraje, to je kapitola sama pro sebe. Nepostavili se za mne a případ se dostal k řešení právě na popud krajského ředitelství, aby se to vyšetřilo. Sám GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů) nám sdělil, že do toho nechtěli jít,“ pokrčil rameny Oprchal.

Jeho případ spustily fotografie jednoho z náhodně kolemjdoucích policistů, který v blízkosti zásahu ve stejný okamžiku na myčce a mimo službu umýval automobil. „Fotografie pak poslal jako zajímavost přes WhatsApp na GIBS. Takto to začalo,“ sdělila dcera odsouzeného policisty.

Výběr článků

Načítám