Hlavní obsah

Policii se nepodařilo předvést ženy, které měly svědčit v případu nenávistných komentářů

8. 6. 2020, 13:10 – Teplice
Právo, koc

Teplický okresní soud v pondělí znovu odročil kauzu nenávistných komentářů pod fotografií prvňáků teplické základní školy, kterou navštěvují převážně romské a arabské děti. Soudu se nepodařilo vyslechnout dvě svědkyně, které měla předvést policie. K soudu nepřišel ani obžalovaný Vítězslav Kroupa, kterému nebylo doručeno předvolání.

Foto: Karel Otcovský, Právo

Obžalovaný Vítězslav Kroupa (vlevo) se svým obhájcem.

Článek

Původní zprošťující verdikt zrušil odvolací krajský soud. Autorovi textů hrozí za podněcování k nenávisti k etnické skupině a další trestný čin, kdy podle obžaloby zveřejnil na sociální síti fotografie například Adolfa Hitlera, až tři roky vězení.

Případ nenávistného komentáře pod fotkou prvňáčků se vrací k soudu

Krimi

„Na základě pokynů krajského soudu doplňujeme dokazování. Nedaří se nám ale předvolat svědkyně, které jsou důležité pro toto řízení," řekla novinářům před soudní síní mluvčí soudu Lenka Pavlasová a upřesnila, že ženy byly uvedeny jako Kroupovy přítelkyně na jeho facebookovém profilu.

Jedna svědkyně má být předvedena do Teplic, druhá k brněnskému soudu a bude vyslechnuta prostřednictvím videokonference. „Teprve až soud ženy vyslechne, bude dokazování ukončeno,“ připomněla mluvčí další postup.

Nevhodné komentáře

Nevraživé reakce vyvolal v listopadu 2017 snímek prvňáčků, který otiskl v rámci svého seriálu regionální Deník. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Fotka se pak i s vypsanými jmény žáků a učitelek objevila na jedné z facebookových nacionalistických stránek, odkud ji často s nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí.

Obžalovaný ji na Facebooku glosoval větami: "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Tento komentář psal podle obžaloby kvůli etnickým skupinám (Arabové, Romové) některých ze zobrazených dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.

Teplický soud zprostil loni v dubnu Kroupu obžaloby, neboť podle soudkyně Lucie Yakut nebylo prokázáno, že facebookový profil označený "vita kroupa", z něhož byl publikován komentář i fotografie Hitlera či říšské orlice držící ve spárech hákový kříž, patří obžalovanému. Krajský soud vytkl prvoinstančnímu soudu mimo jiné, že Kroupu a další svědky nevyslechl.

V minulosti čtyřikrát trestaný Kroupa odmítl při zahájení procesu vypovídat. Soudkyně odročila jednání na 13. července.

Reklama

Související témata:

Výběr článků