Hlavní obsah

Policie navrhla obžalovat Vitáskovou kvůli jmenování Vesecké do vedení ERÚ

15. 1. 2016, 11:03 – Praha • Aktualizováno 15. 1. 2016, 11:45
Právo, Novinky, ok, rav, bja

Policisté protikorupční policie ve čtvrtek navrhli obžalovat předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou. Podle policie neoprávněně jmenovala na nově vytvořené místo místopředsedkyně ERÚ Renatu Veseckou.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Článek

„Předsedkyně ERÚ je obviněna z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ oznámil v pátek mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle policie se Vitásková dopustila trestného činu v listopadu 2014, když na nově vytvořené místo místopředsedkyně jmenovala bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jednala tak podle kriminalistů v rozporu s energetickým zákonem. „Renata Vesecká nesplnila zákonem stanovenou podmínku pro výkon funkce místopředsedkyně ERÚ - uloženou povinnost mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky a z toho tři roky v řídící nebo vedoucí funkci,“ uvedl Ibehej.

Údajně je to úlet

„Já si myslím, že je to naprostý úlet trestního práva. Je to kriminalizace pracovněprávního vztahu a vlastně veškeré postupy, které kolem téhle kauzy byly, to si myslím, že je porušování zásad trestního práva,“ řekla Právu Vesecká. „V této době a v tomto státě já vůbec nic nepředpokládám,“ odpověděla Vesecká na otázku, jak předpokládá, že celá kauza dopadne.

Policie vyčíslila škodu způsobenou státu vyplacením platu Vesecké na milión korun. Spis již obdržel žalobce z Okresního státního zastupitelství v Jihlavě Kamil Špelda, který rozhodne, zda a případně kdy bude podána obžaloba.

Vitásková se zpovídá před Krajským soudem v Brně v případu solárních podvodů. V prosinci jí státní zástupce navrhl devítileté vězení. Jde o elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun, které patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, jenž ovládá firmu Z group steel holding. [celá zpráva]

Reklama

Související články

Výběr článků