Článek
„V dotazované věci sděluji, že policejní orgán již seznámil obviněné s výsledky vyšetřování, které tím tak ukončil, a 7. května předložil Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní spis spolu s návrhem na podání obžaloby na šest fyzických osob a jednu osobu právnickou,“ upřesnil ve středu pro Novinky dozorující žalobce této kauzy Jan Scholle.
Doplnil, že s návrhem detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a obsahem přiloženého spisu se nyní bude seznamovat. „Poté se rozhodnu o dalším postupu,“ podotkl Scholle. Ten může policistům vyhovět a podat v kauze obžalobu, nebo případ ještě vrátit NCOZ k došetření, případně trestní stíhání zastavit.
Paradoxní je, že o případné obžalobě v této kauze bude rozhodovat Vrchní státní zastupitelství v Praze, které přitom rovněž IT služeb firmy CCA Group využívá. Totéž platí pak o následném možném projednání případu u pražského městského soudu, který je rovněž klientem stíhané společnosti.
Zátah NCOZ a následné obvinění původně celkem sedmi lidí i samotné CCA Group se odehrály 1. listopadu 2022. Podle zjištění Novinek tehdy detektivové začali stíhat Tomáše Váchu, kterého policie označovala za osobu „fakticky ovládající společnost a jako skutečného majitele“ CCA Group. Kromě něj si obvinění vyslechla tehdejší předsedkyně představenstva firmy Dana Sušeňová či finanční ředitel CCA Group Pavel Šebek.
Společně s nimi kriminalisté tehdy obvinili i bývalou místopředsedkyni představenstva firmy a někdejší dlouholetou šéfku jejího finančního úseku Ilonu Aubrechtovou, která následně vedla v CCA Group úsek jakosti a procesního interního auditu.
I ostatní tři trestně stíhaní patřili mezi zaměstnance společnosti, která už má nyní jiné představenstvo. Všem nyní šesti obviněným policie podle informací Novinek klade za vinu zločin krácení daně, Váchovi navíc i praní špinavých peněz, tedy legalizaci výnosů z trestné činnosti.
Kriminalisté tvrdí, že se skupina pod vedením Váchy a jeho podřízených zaměstnanců CCA Group dopouštěla nejméně od konce září 2019 do konce září 2022 krácení DPH i daně z příjmu právnických osob při poskytování služeb informačních technologií, správě databází a počítačových systémů, z čehož prý firmě vznikaly vysoké výnosy.
Vácha měl podle tvrzení policistů přes dodavatelské společnosti, které fakticky ovládal, ale nasadil do jejich vedení tzv. bílé koně z řad ukrajinských občanů, podávat nepravdivá daňová přiznání. Detektivové míní, že majitel CCA Group zkrátil stát, respektive pražský finanční úřad o daně za takřka o 90 milionů.
Firma drží všechny kódy k justičním IT systémům
CCA Group spolupracuje s českou justicí už od roku 1995, kdy podepsala s ministerstvem spravedlnosti smlouvu a mimo jiné vyvinula i hojně využívaný insolvenční rejstřík.
Vzhledem k tomu, že případ dosud neskončil žádným odsuzujícím rozsudkem, nemůže resort spravedlnosti spolupráci se CCA Group ukončit, jak Novinkám řekl už loni v říjnu ministr Pavel Blažek (ODS). „Do pravomocného odsouzení s tím nemůžu nic dělat a takhle to je,“ uvedl tehdy ministr. Ve středu nebral telefon.
„Oni nám dodávají IT a některé služby už skoro třicet let a nedá se to jen tak jednoduše zrušit a změnit. Mají navíc své know-how a kódy. Jejich trestní stíhání není zákonný důvod pro ukončení vzájemných smluv, do odsouzení jsou nevinní,“ podotkl v říjnu Blažek.
Pokud by k tomuto kroku nakonec došlo a CCA Group i její někdejší vedení i firma byly odsouzeny, otázkou zůstává, jak by se s tím justiční resort vypořádal. Kdyby vypověděl platné smlouvy, firma by odešla i se svým zmíněným know-how a originálními zdrojovými kódy k celému systému. Pak by bylo zřejmě složité hledat místo ní nového dodavatele IT pro soudy, státní zastupitelství i samotné ministerstvo.
Některé jiné státní úřady už ale v posledních měsících letech spolupráci se CCA Group ukončily, například Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) nebo třeba Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
CCA Group: Žádný posun
Sama firma a její vedení jakékoli nezákonné jednání od počátku odmítaly. Vyšetřování NCOZ ani prošetřování ze strany finančního úřadu podle nich nepřinesly žádný hmatatelný výsledek ani posun.
„Společnost CCA Group poskytuje policejnímu orgánu i státnímu zastupitelství plnou součinnost. Ve věci jsme podali další návrhy na doplnění dokazování, ale z procesního hlediska nedošlo ve věci za dva a půl roku k žádnému posunu. Od prosince 2022 nebyly provedeny žádné výslechy, a to ani na návrh zúčastněných osob,“ sdělil ve středu Novinkám mediální zástupce CCA Group Michal Štefl.
Už loni v říjnu poznamenal, že „celá historka o údajném daňovém úniku musí po 23 měsících bezvýsledného vyšetřování naprosto ztratit věrohodnost i pro úplného laika“. Resort spravedlnosti podle něj musí být se společností spokojen, když ji nadále pověřuje rozvojem stávajících systémů.