Hlavní obsah

Policejní prezidium nahradilo náměstka během jeho nemocenské

4. 8. 2009, 11:20 • Aktualizováno 4. 8. 2009, 12:11
Právo, Radim Vaculík

Policejní prezident Oldřich Martinů nahradil podle informací Práva v úterý na postu svého náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování (SKPV) Jiřího Houbu, který je přitom v současnosti jen několik dnů v pracovní neschopnosti.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Jakub Frydrych (vpravo) na tiskové konferenci. Za ním odcházející dosavadní šéf NPC Jiří Komorous. Vlevo náměstek policejního prezidenta Jiří Houba.

Článek

Aniž by to prý Houbovi osobně řekl, dosadil do jeho funkce Viktora Čecha, dosavadního zástupce ředitele celorepublikové kriminálky a Houbovi přes jiného policistu vzkázal, že se už nemá vracet. Právu to potvrdil sám Houba s tím, že se o svém nahrazení dověděl zprostředkovaně.

„Potvrzuji, že jsem byl po čtyřdenní pracovní neschopnosti nahrazen Viktorem Čechem, který je od dnešního dne pověřen výkonem funkce náměstka SKPV. Bylo mi vzkázáno, že pokud bych se chtěl vrátit, tak budu odeslán na studijní pobyt na ministerstvo vnitra,“ řekl Právu v úterý Houba, který je podle svých slov postupem Martinů rozhořčen.

Potřeboval dlouhodobé řešení

Také Martinů svůj krok Právu následně potvrdil s tím, že se rozhodl Houbu nahradit kvůli jeho údajně plánovanému odchodu do civilu. „Přirozeně jsem začal hledat vhodného adepta a toho jsem v úterý pověřil zastupováním, protože pan Houba je nepřítomen,“ uvedl Martinů.

Na dotaz Práva, zda Čech zůstane ve funkci i poté, co se Houba vrátí z nemocenské, policejní prezident odpověděl: „Ano, je to přesně tak. Bude pověřen zastupováním do doby, než bude vypsáno výběrové řízení a po dobu nepřítomnosti náměstka Houby.“

Ten se v současnosti léčí kvůli problémům s vysokým tlakem, které se objevily vlivem velkého stresu. „Pan prezident údajně říká, že jsem s ním přestal komunikovat, ale to není pravda. Jeden den jsem měl vypnutý mobil, protože jsem podstupoval čtyřiadvacetihodinové měření tlaku a lékařka mi doporučila, abych měl telefon vypnutý,“ vysvětlil Houba s tím, že žádný další pokus o kontakt Martinů následně neučinil.

Policejní prezident k tomu Právu sdělil, že osobně poslal za Houbou dva policisty, aby mu jako první změnu oznámili, a učinil tak prý proto, že se mu Houbu nepodařilo jiným způsobem kontaktovat.

Nynější krok policejního prezidenta je velmi neobyvklý. Dosavadní praxe na prezidiu byla taková, že když někdo z náměstků onemocněl nebo měl dovolenou, zastupoval jej jiný náměstek. Teď jen po čtyřech dnech Houbovy nemocenské má za něj Martinů náhradu.

Plánovaná výměna

„Mohl jsem pověřit někoho z náměstků, což by bylo logické, ale vzhledem k tomu, že Viktora Čecha už mám připraveného dlouhodobě, tak nebylo co řešit a je to standardní postup, který mi umožňuje zákon o služebním poměru,“ přiznal Martinů, že o výměně Houby uvažoval již několik týdnů.

Houba sice oficiálně ve funkci náměstka zatím nekončí, nicméně je mu prý jasné, že už se do ní po zhruba měsíční nemocenské nebude moci vrátit. Důvody takového rozhodnutí policejního prezidenta nechtěl náměstek příliš komentovat. Nicméně se spekuluje o tom, že se Houba nezamlouval především ministrovi vnitra Martinu Pecinovi (nominovanému ČSSD).

Ministr však jakoukoli roli v personálních změnách na prezidiu odmítl. „Pana Houbu jsem jako ty ostatní viděl dvakrát v životě, vůbec ho neznám. Já se snažím držet policisty od těla. Mějte rozum, myslíte si, že by mě ti chlapi poslechli. Nad policejním prezidentem nemám personální pravomoc a policii nechávám žít,“ odmítl nějaký zásah do chodu prezidia ministr.

Kdyby se prý snažil na prezidiu dělat nějaké personální změny, tak by s ním prý vláda rychle vyběhla. „Do voleb nic takového dělat nebudu,“ podotkl. Pecina však nynější krok policejního prezidenta týkající se výměny náměstka schvaluje. „Jestliže pan Houba řekl, že bude měsíc marod, tak se nedivím, že policejní prezident někoho na jeho místo pověřil,“ doplnil ministr.  

O Houbově odvolání se mluvilo už minulý měsíc

Nynější Houbův konec tak potvrzuje informace Práva, které o možném odvolání tohoto náměstka psalo již v červnu. Tehdy policejní prezident našemu deníku sdělil, že by rád našel za Houbu náhradu do začátku srpna. To se prakticky vyplnilo.

Martinů od počátku tvrdí, že jej Houba sám v květnu požádal o odchod do civilu do konce roku a že mu to nejdříve vymlouval. Později se prý rozhodl jeho návrh akceptovat a hledat za něj náhradu. Houba však Právu řekl, že od policie odcházet aktuálně nechtěl.

Houbovi bylo nyní podle jeho slov sděleno, že by se po návratu z nemocenské, který plánuje asi do měsíce, přesunul na ministerstvo a tam se měl starat o vyhodnocení reformy policie. Dá se však očekávat, že tuto nabídku nepřijme a zřejmě od policie skutečně odejde.

Reklama

Související témata:

Výběr článků