Článek
Odvolací soud Peltovi zrušil pouze trest zákazu činnosti, jinak soud potvrdil zářijový verdikt Městského soudu v Praze. Zamítl tak jak odvolání státního zástupce, tak i Pelty a Kratochvílové.
„Vrchní soud argumentaci městského soudu považuje za logickou a ucelenou a nemá k ní v podstatě žádné výhrady,“ uvedl předseda odvolacího senátu Milan Štejr. „Vrchní soud nesdílí názor, že by městský soud nerespektoval jeho závazné pokyny,“ podotkl soudce k námitkám obhajoby.
Pelta po skončení jednání urychleně opouštěl jednací síň s tím, že „nic říkat nebude“.
Podle státního zástupce Ondřeje Trčky byly loni v září uložené tresty příliš mírné. „Mám za to, že zásadní pro posouzení přiměřenosti uložených trestů je samozřejmě závažnost jednání,“ uvedl Trčka s tím, že v tomto případě šlo o mimořádně závažnou trestnou činnost, mimo jiné vzhledem k postavení obžalovaných a způsobené škodě.
Trčka navrhoval pro Kratochvílovou 6,5 roku vězení, zákaz činnosti na šest let a dvoumilionový peněžitý trest. Pro Peltu pak šest let vězení, zákaz činnosti na pět let a pětimilionový trest.
„Městský soud odmítá respektovat názor vrchního soudu,“ prohlásil obhájce Kratochvílové Petr Toman, podle kterého se skutek, který by mohl být posouzen jako trestný čin, jednáním Kratochvílové nestal. Toman také podotkl, že při třetím kole na městském soudu nebyly, i přes závazný pokyn vrchního soudu, provedeny žádné další důkazy.
Podobně postup městského soudu kritizoval Peltův obhájce Bronislav Šerák, podle kterého je poslední výrok městského soudu zcela identický jako předchozí dva zrušené. „Je pro mě zarážející, že soud nerespektuje závazné pokyny vrchního soudu,“ řekl Šerák.
Oba navrhli své klienty zprostit obžaloby, případně vrátit k novému projednání a rozhodnutí.
„Mrak, který mě zevnitř sžírá“
„Mohu navenek působit vyrovnaně, ale mám v sobě mrak, který mě zevnitř sžírá. Mou snahou je starat se o svoji dceru a vytvořit jí prostředí rodiny, tak abychom mohli fungovat. Můj osobní a pracovní život se za těch osm let zcela změnil, nechodím na žádné společenské ani sportovní akce, jsem prakticky doma a starám se o rodinu,“ uvedla Kratochvílová v závěrečné řeči.
„Nikdy jsem nikoho neovlivnila ani jsem se s těmi lidmi nescházela za účelem toho, abych je mohla ovlivnit,“ zdůraznila s tím, že ani nikomu žádné pokyny nedávala.
„Vnímám tu kauzu, která běží už osm let, změnil se mi život, narušilo mi to rodinu z hlediska nedůvěry v manželství,“ prohlásil Pelta s tím, že nemůže ani podnikat a zbývá mu jen jeho koníček – fotbal.
„Osm let života je na můj vkus šílená doba, a to jsme ani nedělali žádné úkony, které by měly prodlužovat řízení,“ připomněl a dušoval se, že za svou kariéru ve sportu „všem pomáhal a nikomu neškodil“.

Miroslav Pelta u soudu
Pelta s Kratochvílovou podle obžaloby nezákonně ovlivňovali výběr žádostí klubů, spolků a obcí o sportovní dotace, když upřednostňovali předem vybrané a preferované, kterým měl resort poslat peníze.
Hlavními důkazy v kauze byly podle městského soudu odposlechy z pražského bytu, který měla Kratochvílová pronajatý od české fotbalové asociace (kterou tehdy Pelta vedl) a kde se Pelta s Kratochvílovou scházeli.
Podle zářijového verdiktu se dvojice dopustila pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přičemž Pelta prý Kratochvílovou navedl. Za tyto trestné činy jim podle trestního zákoníku hrozí pět až 12 let vězení.
V kauze původně figurovali kvůli domnělým manipulacím s dotacemi i další obžalovaní – předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, generální sekretář ČUS Jan Boháč, bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a také samotná ČUS i Fotbalová asociace ČR (FAČR). Všechny však pražský vrchní soud loni v červnu pravomocně obžaloby zprostil.
První verdikt v kauze padl už v listopadu 2021. Vrchní soud jej v srpnu následujícího roku v neveřejném jednání zrušil a vrátil k novému projednání. To vedlo ke druhému odsuzujícímu verdiktu v dubnu 2023, který loni v červnu vrchní soud částečně zrušil a vrátil k dalšímu projednání. Poslední verdikt prvoinstančního soudu padl loni v září.