Článek
Soud během neveřejného vazebního zasedání vyslechl na návrh obhajoby Ludvíkovu manželku, která přišla do jednací síně. Podle informací Novinek se osobně zaručila za manžela v souvislosti s jeho možným propuštěním z vazby a zároveň na dotaz soudu odmítla, že by se chystali spolu zmizet v zahraničí.
„Soud v případě doktora Ludvíka shledal, že jsou zde i nadále důvody vazby útěkové. Nicméně neshledal tam už důvody vazby předstižné, tedy že by existovaly obavy z toho, že by mohl pokračovat nebo opakovat trestnou činnost. Klient tedy i nadále zůstává ve vazbě a proti tomu jsme podali stížnost, takže o ní bude rozhodovat Městský soud v Praze,“ řekla po skončení pondělního jednání novinářům Ludvíkova obhájkyně Simona Kadlecová.
Upřesnila, že za klienta navrhli všechny záruky, které zákon umožňuje, aby mohl odejít na svobodu, tedy finanční kauci, záruky několika důvěryhodných osob jak z rodiny, tak i mimo ni, písemný slib, elektronický náramek i uložení zákazu vycestování v podobě odebrání pasu. Soud ale nakonec žádnou z nich nepřijal.

„Pobyt ve vazbě není žádná pohádka, není žádný med. Takže klient ji snáší přiměřeně situaci,“ reagovala Kadlecová na otázku, jak Ludvík zvládá už více než tři měsíce za mřížemi.
On sám k novinářům při příchodu k soudu v poutech a za asistence vězeňské eskorty poznamenal, že „nic moc“. O samotné kauze dosud podle jeho advokátky nevypovídal.
Proti rozhodnutí o ponechání Ludvíka ve vazbě si podali obhájci okamžitě stížnost, stejně tak ale i evropská pověřená žalobkyně Zdeňka Pavlásková. Ta nesouhlasila s tím, že soudce Vojtěch Teslík zrušil Ludvíkovi další z důvodů vazby, tím bylo i možné pokračování v trestné činnosti.
Policie Ludvíka stíhá v kauze kolem motolské nemocnice, jež vyšla najevo po razii policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) letos 24. února.
Detektivové postupně obvinili celkem 18 lidí, které podezírají z korupčních čachrů kolem miliardových zakázek pro nemocnici.
Za hlavní podezřelé vyšetřovatelé považují kromě Ludvíka také bývalého šéfa České unie sportu a vlivného advokáta Miroslava Janstu a provozně-technického náměstka Motola Pavla Budinského.
Podle spisu pral Jansta špinavé peníze pro Ludvíka právě s Budinským, mimo jiné přes několik firem či nákupem pozemků, kdy se podle policie jednalo o miliony z úplatků.
Budinský s Janstou jsou rovněž ve vazbě, přičemž žádost druhého jmenovaného soud zamítl minulý týden.
Mezi dalšími stíhanými v kauze jsou zástupci různých dodavatelských firem pro motolskou nemocnici. Soud dříve poslal do vazby zmíněnou trojici a další dva podnikatele, ty ale soud již propustil.
Vyšetřování pokračuje a trestní stíhání se týká úplatkářství, praní špinavých peněz či poškození finančních zájmů Evropské unie. Podle policie obvinění ovlivnili projekty, u nichž se jednalo o dotace za celkem čtyři miliardy korun.

Bývalý šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík u soudu, který se zabýval jeho žádostí o propuštění z vazbyVideo: Novinky